Какво представляват добавките за Adobe After Effects?
Представете си следната ситуация: имате страхотна идея за видеоклип, виждате я в мислите си, виждате ефектите, които ще използвате, вече дори работите на ум с настройките и изчислявате времето, което ще ви е необходимо... И в този момент осъзнавате, че софтуерът, с който работите всъщност не може да реализира даден ефект. Какво правите тогава? Точно така - търсите plug-in. Какво представляват те?
Какво е plug-in?
"Plug-in" наричаме компонент, който добавя специфична функция към вече съществуващ софтуер. Плъгините най-често се разработват от трети страни, а не от създателите на самия софтуер. Това важи и за програмите за различни видове видео обработка.
Когато добавяте плъгини към After Effects, вие добавяте нови функционалности към програмата и по този начин вие я приспособявате към собствените си потребности или към нуждите, които изисква точно определен проект. Плъгините могат да обхващат най-различни аспекти на даден софтуер (в това число и на After Effects): те могат да добавят нови функционалности или да нанасят промени по съществуващи функционалности, начина по който те се визуализират в интерфейса и още много други аспекти. Плъгините могат да бъдат както безплатни, така и платени.След като уточнихме тази малка подробност, предполагам следващият въпрос, който изниква в мислите ви е "Кои са най-популярните плъгини"?
Кои са популярните плъгини?
Разбира се, доколко е популярен даден плъгин зависи от количеството хора, които са стигнали до даден проблем и нуждата от неговото решаване. В този ред на мисли, предполагам, че може да се направи списък от типа на "Топ 10", но той едва ли би бил особено полезен. Затова нека разгледаме няколко плъгина и какви промени внасят те в After Effects:
- Trapcode Suite - Trapcode Suite е плъгин, който добавя множество мощни и разнообразни функции. С негова помощ After Effects потребителите могат да създават геометрични фигури, триизмерни анимирани дизайни и още много други. Плъгинът е много разпространен сред професионалните After Effects потребители. Именно поради тези причини не бива да ви учудва, че той е платен и цената му определено не е ниска.
- Flow - Както вече може и да сте установили - когато анимирате слоеве в After Effects, вие много често ще използвате graph editor-а. Той от своя страна може да се стори сложен на някои от вас. Именно тук идва добавката "Flow". Тя опростява дизайна на graph editora и го свежда до базов интерфейс, който не е сложен. Ако ви се налага да доавяте извивки във своите анимации - Flow бързо ще стане най-добрият ви приятел.
- Overlord - Както много motion дизайнери може би ще потвърдят - възможността да се създава връзка/работен процес между Adobe Illustrator и Adobe After Effects е страхотна и тя ви позволява да създавате наистина невероятни неща. Разбира се самата връзка между двете програми понякога е малко тромава. Плъгинът "Overlord" ви позволява да избегнете тази тромавост и да направите процеса на работа с двете свързани програми по-плавен и лек. Ако решите да изпробвате Illustrator в комплект с After Effects и започнете по-трайно да работите по този начин - Overlord е задължителна добавка.
- Rift - Rift също е добавка, която облекчава процеса на създаване на анимации при множество слоеве. Когато работите с такива, вие често пъти трябва да размествате, пренареждате или да рандомизирате слоевете и техните свойства, за да изглежда анимацията ви по-плавна и гладка. Rift ви предоставя достъп до тези данни в удобен панел, което подобрява и улеснява многократно начина ви на работа при тази специфична дейност.
Тези четири добавки са само една миниатюрна капчица в океана от възможности за персонализация на After Effects. Темата за добавките е много по-обширна и е само една от темите, които сме ви подготвили в курса "After Effects Advanced – октомври 2020". Неговата програма ще ви позволи да надградите придобитите знания и да ги развиете в професионални умения. Затова не пропускайте да се запишете още днес. Очкаваме ви!