Какво е адаптивен дизайн?
Адаптивният дизайн (responsive design) е често срещан термин сред UX и UI дизайнерите. Всеки професионалист знае как точно изглежда добрият адаптивен дизайн и колко важен е той за крайния потребител. Едно от условията, които не подлежат на обсъждане при направата на уебсайт, е да бъде адаптивен.
Но какво точно означава това и защо е толкова важно? Нека направим първите стъпки към добрия дизайн още преди курсът ни да е започнал!
Какво е адаптивен дизайн?
Идеята зад този вид дизайн е, че всеки продукт може да се адаптира към устройството на всеки потребител. По един или друг начин съдържанието се трансформира, наподобявайки вода, която, както всички много добре знаем, заема формата на съда, в който е поставена. Адаптивният дизайн изцяло замени стария начин на създаване на уебсайтове, където всеки елемент имаше точно определена позиция на екрана.
Защо адаптивният дизайн е толкова важен?
Предлагането на адаптивен дизайн идва, разбира се, от засиленото му търсене. Спомни си много добре как точно изглеждаха уеб страниците на мобилния ти телефон преди 15 години. Все едно си отрязал квадратче в картон, сложил си го някъде на екрана на монитора си и мъчително се опитваш да стигнеш от единия край на страницата до другия.
Днес нещата са доста по-различни. Потребителите заместиха големия екран с малкия и очакват всичко да работи добре. Дизайнерите няма как да пренебрегнат това и така адаптивният дизайн се превърна в стандарт за всички ни.
Не бива да пренебрегваме и условията на Google, без да навлизаме в излишни технически подробности. Както знаеш, за да излезе уебсайтът ти на първа страница в резултатите на търсачката, има някои условия, които трябва бъдат покрити. Обикновено те се спазват в съдържанието (с което се занимават SEO експертите), но и дизайнът играе важна роля. С появата на адаптивния дизайн Google каза: „Ако дизайнът ти не е адаптивен, няма да се появиш на първа страница.“
Няколко съвета за добър адаптивен дизайн
Тънкостите на качествения адаптивен дизайн са много и се научават с време, практика, следене на промените в технологиите и разбира се, креативност. Но има няколко основни правила, които и ти ще забележиш, стига да започнеш да обръщаш малко повече внимание на уеб страниците, които посещаваш на телефона, компютъра или таблета си.
Визуална йерархия
Визуалната йерархия е подредбата на елементите в страницата ти. Ще искаш важните неща да изпъкнат, за да привлекат вниманието на потребителя. Затова много дизайнери започват с най-малката резолюция (дизайна за телефон), за да разберат кои елементи в уебсайта са най-важни, защото точно те ще се появяват на мобилна версия.
Размер на бутоните
Размерът на бутоните е важен. На десктоп версията бутоните могат да бъдат най-различни, защото курсорът е много прецизен инструмент, но при мобилната версия не е така. Човешкият пръст има способността да натисне много други неща, но не и бутона, който трябва. Ако си се ядосвал на мъничките бутони за затваряне на рекламите, сега вече знаеш защо са проектирани по този начин.
Навигация
Никой не обича да се губи в уебсайт и когато това се случи, мнозина излизат от него. Затова навигацията в адаптивния дизайн е толкова важна. Менюто, което добре виждаме на големия си екран, най-вероятно ще бъде скрито на мобилната версия. Тогава трябва добре да се помисли дали ще се постави „хамбургер бутон“, дали въобще има нужда от допълнителна навигация, кои страници са най-важни и кое не трябва да се крие.
Сега знаеш какво е адаптивен дизайн и съвсем спокойно може да отвориш програмата, която използваш, за да правиш прототипи (или просто да хванеш молив и лист хартия) и да започнеш да работиш по първия си адаптивен дизайн. Всичко това ще бъде задълбочено в предстоящия ни курс UI Design Advanced with Adobe XD, където ще научиш още много различни принципи на добрия UI. Курсът е подходящ за напълно начинаещи и не е нужно да си професионален художник, дизайнер или програмист. Стига да имаш желанието да навлезеш в сферата, курсът ни е най-добрият старт за теб! Запиши се сега!