Какво е векторна графика?
Не прави компромиси с качеството! Т.нар. векторна графика е най-добрият метод, чрез който да създаваш поддаващи се на трансформация изображения, без спад в качеството им. Това отличава векторите от растерната графика, която е матрица от пиксели и ще срещнеш във формати като PNG и JPEG. В практическия курс Illustrator Advanced - септември 2024 ще разбереш на практика какво е векторна графика и защо играе толкова централна роля в работата на всеки дизайнер, независимо от специализацията му.
А по повод предстоящото обучение, в следващите редове ще те запозная по-подробно с предимствата на този метод на представяне на изображения и ще разгледаме някои любопитни примери. Да започваме!
5 предимства на векторната графика
Векторната графика е комбинация от линии, криви, точки и форми, които използват математически формули. Именно затова, при трансформиране на изображението и промяната на мащаба, качеството му не се променя и губи. Това е и сред водещите предимства на този метод, с които ще те запозная:
1. Запазване на качеството – едно изображение, създадено като векторна графика, не е зависимо от пикселите, а от координатите. Благодарение на математическите формули, колкото и да приближиш или както и да промениш мащаба на векторно изображение, няма да загубиш от качеството.
2. Лесна адаптация – представи си, че работиш по логото на една компания. Тази компания се нуждае от различни брандирани материали – визитки, формуляри, лепенки за автомобили, дори щампи за тениски. Оразмеряването на логото може да се случи качествено, само ако изображението е вектор. Ще можеш да го смалиш за различни ресурси, изисквани от уеб дизайна, или да го увеличиш достатъчно, за да пасне на билборд. Няма ограничения.
3. Лесна редакция – векторите се състоят от линии и точки, които лесно могат да бъдат променяни, за изменение или корекция на графиката. Освен това, независимо колко цветове и градиенти използваш, подмяната им ще е много по-лесна, тъй като не зависиш от пиксели.
4. Анимация и интерактивност – когато искаш да анимираш дадено изображение или да го направиш интерактивно за целите на уеб дизайна, винаги залагай на векторна графика. Така можеш да създадеш ресурси за сложен, а и адаптивен и интерактивен интерфейс.
5. Малки файлове – растерната графика, подобно на фотографиите, създава огромни по размер файлове, заради невероятно количество информация и милионите пиксели в растерните изображения. Колкото и да е сложно едно изображение (включително и реалистично), ако използваш векторна графика, отново ще разполагаш с много по-малък по размер файл.
Тези фактори обособяват векторите като основен подход за дизайнери, когато създават графиките си. В следващите редове ще разгледаме и примери за какви проекти можеш да използваш практическите си умения.
Какви проекти можеш да създаваш с векторна графика?
Вече забелязваш, че векторната графика е фундаментална за света на дизайна. Разнообразието от проекти, по които можеш да работиш с подобни умения, е огромно. С други думи, свободата, която имаш, е на практика неограничена. От малки до мащабни, проектите могат да бъдат:
• За корпоративни ресурси – вече споменатите визитки, флайери, рекламни материали и всякакъв тип ресурси, от които една компания се нуждае;
• За уеб дизайн елементи – особено ако целта е да се използват за responsive сайтове и приложения с удобен за потребителите интерфейс;
• За инфографики и доклади – чрез векторна графика можеш да създаваш невероятни инфографики и елементи за доклади, чрез които да се представя важна информация;
• За илюстрации и анимации – няма нужда да си художник, за да създаваш впечатляващи, цветни и богати илюстрации за различни цели, дори да правиш постери и още.
Източник: Andreas Krapf on Behance
Владеещите инструментите за векторна графика дизайнери са едни от най-умелите професионалисти, които могат да работят по огромен набор от проекти. Ако искаш да се наредиш сред тях и да се научиш дори как да векторизираш растерни изображения, не се колебай да се запишеш за предстоящия Illustrator курс!
В него ще работиш и с една от най-популярните програми за векторна графика, а с нея и алтернативите ѝ ще те запозная в следващата част на статията.
Програми за векторна графика
Софтуерите за създаване на векторна графика са разнообразни, а овладееш ли един, лесно ще можеш да пренесеш уменията си в други. Някои решения са по-бюджетни от други и подходящи за малки бизнеси.
Неоспорим водач сред тях е Adobe Illustrator. Това е и софтуерът, с който ще се научиш да работиш по време на курса, но нека все пак да разгледаме някои популярни варианти:
1. Adobe Illustrator – най-популярният софтуер за целта, като се използва от повечето дизайнери в световен мащаб. Разполага с множество инструменти, които ще ти позволят да създаваш илюстрации и да работиш с типография за всякакви цели – от печатни медии до мобилни приложения.
2. CorelDraw – това е вторият по популярност софтуер за векторна графика, с който можеш да създаваш дизайни, които също могат да се използват за печат и уеб.
3. Sketch – Sketch е друг софтуер, който ти предлага набор от инструменти, от които се нуждаеш, за да създаваш разнообразни векторни изображения, подходящ, ако използваш MAC.
4. Affinity – подобно на Sketch, и този софтуер е популярен основно сред дизайнери, които ползват MAC, но е достъпен и за Windows. Неговото предимство е, че изисква еднократно закупуване.
Както виждаш, вариантите са разнообразни. Много по-важно е да развиеш практическите умения, с които разполагат експертите. Векторната графика е може би най-добрият метод за създаване на изображения и работа с типография, защото е толкова гъвкав и адаптивен.
Първите си стъпки ще направиш в предстоящото обучение. Затова, ако искаш да се научиш да работиш с изображения, без да губиш от качеството, включи се в практическия курс с илюстратор още днес. Записването за Illustrator Advanced - септември 2024 е отворено, очакваме те!