Защо типографията е толкова важна?
Спомняте ли си как преди няколко години филмът La la land спечели „Оскарите“ за няколко минути, след което стана ясно, че наградата за най-добър филм всъщност отива при Moonlight? А момента, в който Стийв Харви короняса грешната „Мис Вселена“? Ще си кажете, че е грешка, причинена от невниманието на водещия, но подобни грешки да бъдат избегнати благодарение на добре измислената типография.
Добрият дизайн не цели само естетическа красота. Добрият дизайн води наблюдателя и му предлага само това, което му е необходимо, без да го обърква. В случая на „Оскарите“, водещите в действителност получават грешна картичка с името на победителката в категория „Най-добра актриса“, Ема Стоун от филма La la land, вместо картичка с победителя в категория „Най-добър филм“. Но Уорън Бейти няма времето да разбере това. Той разгръща плик и за части от секундата вижда това:
Оттам знаете историята – екипът на La la land изнася победната си реч, когато е прекъснат, за да се изясни грешката и да стане ясно, че всъщност победител е Moonlight. Но Бейти не е виновен за грешката. Категорията на картичката, която той отваря, е най-долу, изписана с по-малък шрифт, който всеки би пропуснал, особено когато милиони по света го гледат и чакат да чуят написаното на картичката. Когато дизайнът на картичките излезе наяве, много дизайнери веднага предложиха прости решения на проблема като поставянето на категорията на първо място, ето така:
Примерите лош типографски дизайн продължават с конкурса „Мис Вселена 2015“, където общо взето се случва същото като на „Оскарите“. Водещият Стийв Харви обявява победителката и по средата на ликуването ѝ се извинява и обявява истинската победителка. Но и в този случай водещият е невинен. Представете си, че разполагате с части от секундата, за да разшифровате тази картичка:
Но тези примери са безобидни и донякъде комични. В много случаи работата на дизайнерите и добре измислената типография може наистина да помогне за спасяването на човешки живот.
Ако някога сте се качвали на самолет, несъмнено сте виждали картите с инструкции за при авария – цветна поредица от картинки, които ви упътват как да сложите спасителната си жилетка, къде да намерите кислород и аварийните изходи. Но преди повече от половин век тези инструкции далеч не са изглеждали по същия начин, а са били основно текст. Текст, който почти никой не е разбирал.
С времето се оказва, че дизайнът на самолетите и самите инструкции по никакъв начин не помагат на пътниците да напуснат самолета, което се оказва и най-фатално при аварии. Така, с помощта на психолога и дизайнер Дан Джонсън, упътванията плавно започват да променят облика си. С годините малкото текст, който остава на картите е „EXIT“ или „LIFE VEST“, а инструкциите се превръщат в ясна поредица от картинки.
В днешно време дигиталният дизайн заема голяма част от живота ни, но правилата за добрия такъв не се променят. Сами може да се убедите в това. Отворете уебсайта, в който влизате най-често и си задайте въпроса къде има текст, накъде ви води и ще забележите ли текст, който може да ви обърка. Бързо ще достигнете до извода, че всеки надпис, шрифт и цвят е там с определена цел.
В предстоящия курс Figma типографията ще бъде само една от темите, които ще бъдат засегнати, заедно с изучаването на програмата и развиването на знанията ви в UI дизайна. Курсът е подходящ за всички с основни познания в UI дизайна, като основни визуални принципи, процес за дизайн на уебсайт, най-добрите техники и приложения, текущите тенденции в индустрията. Обучението започва на 4 януари, не се чудете, а се запишете сега!