Как да навлезеш в UI дизайна
User Interface (UI) дизайнът набира все по-голяма популярност, а професията на UI дизайнер става все по-желана. И наистина, един от плюсовете на този занаят е, че нищо не те спира да станеш дизайнер. Не е необходимо да си завършил висше образование в сферата, нито пък да умееш да рисуваш. Разбира се, това не означава, че пътеката на UI дизайна е лека и без препятствия. В следващите няколко реда ще ти споделя 5 практики, които със сигурност ще ти помогнат ако си избрал да вървиш по нея.
Запознай се с принципите на UI
UI дизайнът е насочен към изграждането на интуитивен, удобен и естетически приятен интерфейс (това което свързва потребителя и технологията). Много често се бърка с UX (user experience) дизайна и е важно да разграничаваш двете.
UX дизайнът е по-глобален и аналитичен процес, в който се взимат предвид много психологически фактори, за да се начертае пътя, който един потребител би извървял в дадения уебсайт, апликация или компютърна игра. UI дизайнът е по-графичен процес, който взима предвид измисления път и го построява така, че да работи правилно – подрежда го, оцветява го и поставя правилните надписи и знаци на правилните места, за да може потребителят да мине възможно най-лесно.
За да прави всичко това, UI дизайнерът трябва да има добра представа от:
- Цветове
- Симетрия и асиметрия
- Контраст
- Типография
- Консистентност
Научи с кои инструменти боравят UI дизайнерите
Както знаеш, че дърводелците използват длета, триони и шкурки, така трябва да си наясно и с програмите, които UI дизайнерите използват, за да построят перфектния интерфейс. Някои от най-популярните инструменти в момента са:
Търси добрия дизайн около себе си
Не се съмнявам, че ти се е случвало да си скролваш безцелно в Интернет и съвсем случайно да попаднеш на уебсайт, в който впечатление ти прави малък елемент, който те кара да се върнеш обратно и дори да го споделиш с някой приятел. Това може да се случи и не само в дигитална среда. Може да наблюдаваш как са подредени улиците, сградите, любимите ти ресторанти, бутоните на телефона ти (ако има такива, това също е UI). Оглеждай се повече и съвсем скоро ще се научиш да прилагаш видяното и в своята практика!
Започни да градиш портфолиото си
Каквото и да си говорим, няма как да кандидатстваш за работа като UI дизайнер, без да имаш портфолио. Няма нужда да бъде гигатнстко, все пак никой не е започнал с 300 проекта зад гърба си. Важното е да можеш да покажеш как мислиш и как изглежда работата ти. Не трий проектите си, а ги запазвай и подобрявай. Измисляй си проекти на измислени уебсайтове, направи нов дизайн на любимите си уеб страници или апликации. Току виж си следващият, който ще смени дизайна на Facebook.
Запиши се на курс
Няма нищо по-ценно от получаване на знанията по структуриран и логичен начин. Това не значи да спреш да търсиш допълнителна информация, но опита, които ще получиш от експерт, който е преминал през всичко, което ти предстои, е наистина безценен. Всеки има нужда от ментор, който да ти каже как да подобриш даден дизайн с реални аргументирани съвети. Също така, учейки заедно с други хора ще ти даде много различни гледни точки, което е съществена част от всеки дизайн.
Курсът UI design започва на 4 януари и цели да те научи на всичко споменато дотук. Той е подходящ за всички начинаещи, които имат желанието да навлязат в сферата на дизайна на уебсайтове и UI. Ако искаш да надградиш знанията си или да се преквалифицираш изцяло, не се колебай а се запиши сега!