Техники за създаване на впечатляващо творческо портфолио
Една особеност на творческите професии е, че от тях се изисква да имат и да представят портфолио, особено когато търсят ново работно място. Ако тепърва ти предстои да създадеш такова, възползвай се от курса Building a Creative Portfolio, за да се подготвиш отлично.
Технологии и социалните мрежи днес ще ти позволят да демонстрираш работата си бързо и лесно. Но да натрупаш всичко, което си направил, на едно място, далеч няма да изглежда толкова представително, ако помислиш малко над концепцията. Затова ще ти представя някои тактики, които ще ти помогнат да направиш добро портфолио.
Обмисли какво ще включиш
Вероятно вече си създал много дизайни и концепции за брандове, лога, UI елементи и т.н. Отдели време, за да прегледаш работата си и подбери най-доброто. Помисли и в какво искаш да се специализираш и каква е позицията, за която искаш да кандидатстваш. С други думите – каква е нишата ти.
Източник: StudioThomas
Хубаво е да обвържеш работата, която ще използваш, идейно. Не прави портфолиото си на цветни кръпки, защото това може да обърка потенциалните работодатели в какво всъщност си добър. Освен това, никой няма време да разгледа над сто проекта – избери най-добрите, които представят способностите ти по оптимален начин, за работата, която искаш да спечелиш.
Заложи на високото качество и тенденциите
И нямам предвид качество на работа, а резолюция. Нямаш представа на колко голям монитор ще бъде разглеждано портфолиото ти. Затова е добре да представиш дизайни в максимално голяма резолюция. Само по този начин адресатите на портфолиото ти ще могат напълно да оценят качествата ти като дизайнер.
Източник: VelvetSpectrum.com
Колкото до тенденциите – това е нещо, което дизайнерите задължително трябва да следват. Ако преди две години даден шрифт е бил изключително модерен, но тази не е, помисли дали искаш да включиш свой дизайн с него, независимо колко е добър е станал той. Постарай се да включваш осъвременени дизайни по последните трендове.
Виж голямата картина
Творческото портфолио е твоята професионална визитка. Лесно е да загубиш погледа си над гората, когато се фокусираш върху единствено дърво. С други думи, колкото внимание отделяш на подбора на индивидуалните дизайни, толкова трябва да е отделиш и на това как се съчетават помежду си.
Например, няма нужда да включиш само лога, ако искаш да работиш в областта на брандовата идентичност. Напротив, не се колебай да демонстрираш визитки, letterheads, брандирани продукти дори или опаковки. Важното е в комбинация всички части на портфолиото ти да създават една обща картина, а не разбъркана суматоха от дизайни.
Източник: Studio Feixen
Нямаш опит? Няма проблем!
Създаването на портфолио за хора, които вече имат опит, е една идея по-лесно, защото имат проекти, които да представят. Но дори и досега да не си имал клиент, по чиито дизайни да работиш, не се притеснявай. Онлайн можеш да намериш редица prompts, по които да създаваш визии, дори да си измислиш сам такива.
Важното е да не забравяш да се придържаш към кохерентност и консистентност в дизайните си. Това, че никой не ти е платил за тази работа, не означава, че не може да представи уменията ти в наистина добра светлина. Ако се научиш да разписваш и собствени брифове и case studies, като допълнение на визуалните елементи, ще можеш да представиш „самостоятелната“ си работа дори по-пълноценно.
По време на курса Building a Creative Portfolio ще се научиш не само как да композираш и презентираш работата си, но и как да я опишеш. Ще придобиеш практически умения и представа как да изградиш личния си бранд и да го позиционираш онлайн, в социалните мрежи, в търсене на потенциални клиенти. Това и още много ще откриеш в обучение. Можеш да се запишеш за февруарското му издание от ТУК до 19 февруари, а на 21 февруари те очакваме, за да направим творческото ти портфолио заедно!