Как Premiere Pro ти помага да въздействаш на публиката?
Видео обработката е страхотен инструмент, когато искаш да овладееш сетивата на публиката чрез амалгама от музика, текст, действия, кадри. Видеата, рекламата, филмите, музикалните клипове, всички тези формати са уникален и изключително ангажиращ начин да грабнеш вниманието на околните. Те говорят директно на аудиторията, на нейните честоти, и изграждат представи и нагласи.
Предстои курсът Premiere Pro Advanced, в който ще се научиш да обработваш различни жанрове и видове видео съдържание с точния за тях стил. Именно това, наред с посланията на видеото, спомагат за комуникирането на идеи и послания към точната аудитория. Ако си готов да направиш следващата си стъпка в областта на видео обработката, не се колебай да станеш част от курса, а междувременно ще ти разкажа как добрата видео обработка въздейства на зрителя в контекста на видео съдържанието и рекламната индустрия.
Рекламите СА Super Bowl
Обичаш ли да гледаш реклами? Харесва ли ти да разнищваш съдържанието им, да мислиш как можеш да ги подобриш и да промениш стилистиката им, за да пасват по-добре на продукта? Дори отговорът да е не, със сигурност си чувал за (а вероятно и гледал) златните реклами, които се излъчват по време на Super Bowl. Днес те са културен феномен в собствена категория, а всяка година се появяват в различни класации, собствени компилации в YouTube, коментират се със седмици и дори налагат тенденции във видео рекламата.
През 2022 година, цената на 30-секунден спот по време на събитието, достигна зашеметяващите $7 милиона. Не само продуктови компании плащат тези суми, за да бъдат включени в програмата. Продуцентски къщи, филмови студиа, стрийминг платформи като Netflix и Amazon Prime Video промотираха предстоящите си продукции с трейлъри. Аз също съм от хората, които гледат компилации с трейлърите от Super Bowl след събитието. А и рекламите.
Защо? Защото когато плащаш такава цена, за да бъдеш показан на стотици милиони зрители, се уверяваш, че можеш да предоставиш най-доброто качество на зрителя. Рекламите, включително и трейлърите, по своето естество трябва да демонстрират най-доброто – от филма, от музикален клип, от компанията, бранда и нейните продукти. Но дори и да не плащаш седем милиона долара за 30 секунди в праймтайма по време на Super Bowl, отново трябва да осигуряваш това качество на видео обработката.
Точното видео съдържание на точното място
Днес съществуват редица платформи, където може да се появи рекламно видео – освен по телевизията, срещаме ги в кампании в социалните мрежи, като спотове на корпоративни и новинарски сайтове, в каналите за видео споделяне. Всяко място има своите специфики, когато става дума за монтаж и обработка на видеото – разликите започват с aspect ratio-то и завършват с това колко ще струва поместването на това видео.
Разбира се, когато искаш да качваш видеа в Instagram Reels, TikTok или YouTube, инвестицията не е толкова финансова, колкото времева. Но и времето струва пари, нали? Когато говорим за реклама, съществуват рестрикциите на бюджета – един TV спот ще е много по-скъп от това да се помести видео в реклама в социалните мрежи.
Пътят между аудиторията и крайният продукт е много по-дълъг, когато говорим за телевизионна реклама. Затова и те често пъти имат по-скоро информативна цел, служат за повишаване разпознаваемостта на марката. Особено когато говорим за ребрандиране, рекламните кампании по телевизията са много интензивни, а в началото – видеата са много по-дълги. Чак впоследствие се използват по-кратки спотове, които имат напомняща функция, но се осланят на същата концепция.
Социалните мрежи и възходът на дигиталната реклама дават много по-бърз, а понякога и по-евтин начин за комуникиране на идеи и послания чрез видео съдържание. Видеата са кратки, лесни за смилане и обикновено са последвани от call-to-action, чрез който аудиторията мигновено да изпълни действието, към което е призована. Но и тук ще трябва да се съобразиш с изискванията и спецификации на различните платформи – TikTok харесва вертикални видеа, докато Facebook е по-подходящ за хоризонтални такива.
Подобни различия водят и до необходимостта да заснемаш и обработваш едно и също видео съдържание по различни начини според целите, които трябва да изпълни. Ако си решил да развиваш канал в YouTube, ще записваш видеата по стандартния и познат начин, но ако искаш да пускаш YouTube Shorts, ще трябва да съобразиш вертикалната ориентация. Или ще трябва да заснемеш видеото два пъти, или така, че при обработката да можеш да изрежеш съдържанието така, че и във вертикален изглед да носи същата стойност.
Точният план за точното видео съдържание
Независимо дали си ангажиран с целия процес – от планирането на видеото до реализацията му, едно нещо ще трябва да следваш неотменно – коя е аудиторията, за която е видеото, какво иска тя и как да ѝ го дадеш, говорейки с точния глас, съобразен с марката. Това са аспекти, които трябва да съпътстват всеки миг от видео обработката и монтажа.
Ако правиш видео за бранд, който се асоциира със земни и пастелни цветове, няма внезапно да промениш палитрата към ярки и наситени такива. Ако до момента си правил тъмни и атмосферични видеа за YouTube канала си, няма внезапно да прибегнеш до ефекти, които правят видеото да изглежда като снимано през 70-те години на миналия век, освен ако не си решил да се ребрандираш.
Видео обработката е инструмент на маркетинга, корпоративното и персоналното брандиране, затова и ти трябва да си консистентен, да се съобразяваш с нуждите и изискванията на марката, както и да се придържаш към зададените brand guidelines, независимо дали касаят компания, инфлуенсър, или теб самия. Ако искаш да откриеш различни стилове на обработка, да се сдобиеш с много нови практически знания, похвати и трикове за качествена постпродукция, не се колебай да станеш част от курса Premiere Pro Advanced, който започва през месец Май – можеш да се запишеш от ТУК с няколко клика.