5 стъпки към успешна кариера в дизайна
Всеки успешен дизайнер е започнал отнякъде. Сега и ти имаш възможност да направиш първата стъпка към мечтаната кариера и да положиш стабилната основа, върху която да изградиш магически светове. Запиши се още сега за въвеждащия безплатен курс Design Basics и се включи в цялостната програма по дизайн, криейтив и визуализация на SoftUni Creative. В края на програмата не просто ще се сдобиеш с перспективна професия на търсен специалист, но и ще имаш възможност да избираш дали да работиш за себе си, или за компания.
1. Положи началото
Ако до момента не си се замислял за кариера в света на дизайна, но идеята те привличай, знай, че няма предварителни изисквания. Няма нужда да можеш да рисуваш, не се нуждаеш от опит с конкретен софтуер. Началото дава онези фундаментални знания, които настройват погледа и започват да градят нюха на всеки дизайнер.
Затова пред теб не стоят никакви ограничения, ако искаш да направиш първата стъпка с безплатния курс Design Basics. Той те въвежда плавно в света на дизайна – в рамките на пет седмици ще започнеш по-ясно да разбираш ключови аспекти като композиция, шрифтове, цветове, решетки, светлина и графични символи, а и ще започнеш да работиш с тях.
Съветът, който мога да ти дам, е още от сега, освен да правиш всичките си проекти в обучението, да започнеш да следиш сайтове за графичен дизайн, професионалисти в сферата, да се заровиш сред талантите на Dribbble и Behance, и да използваш всички тези възможности, за да се вдъхновиш, да видиш какво можеш и ти да постигнеш рано или късно.
2. Виж всички страни на дизайна
Сферата на дизайна не се ограничава само с боравенето с Photoshop и дори Illustrator. Това е обширно поле и можеш да поемеш в много, дори неподозирани посоки. Именно тук идва момента, в който да откриеш много и различни аспекти на дизайна, което от своя страна да ти подскаже посоката, в която искаш да се развиваш най-много.
Тук идва и втората стъпка от цялостната програма по дизайн, криейтив и визуализация – в Design Fundamentals ще се запознаеш с водещите направления в областта и различните видове софтуер, с които можеш да боравиш. Научаваш се да прилагаш на практика не само Ps и Ai, но Adobe XD за целите на UX и UI дизайна, както и Premiere Pro и After Effects за целите на видеообработката и анимацията.
Източник: Dribbble
Съветът, който мога да ти дам при тази стъпка, е да бъдеш смел. Много хора смятат, че нещо няма да им се отдава, или не е за тях, докато не опитат. Както си си дал шанс да направиш първи стъпки в света на дизайна, така си позволи и наистина да разбереш с какво искаш да се занимаваш като дизайнер. Така ще постигнеш две неща:
• Предпоставка за комплексни умения – добрият дизайнер се специализира в една сфера, но има мултидисциплинарни умения. По този начин ще можеш да комуникираш по-добре с колегите си и да създаваш по-ефективни дизайни при потенциални колаборации и в случай, че решиш да промениш посоката си на развитие.
• Добра основа за портфолио – никога не е твърде рано да започнеш да градиш портфолиото си. По-рано ти дадох идея къде можеш да търсиш вдъхновение. Точно там можеш да създадеш и собственото си портфолио, с проектите, с които се гордееш най-много и смяташ, че ще представят уменията ти най-добре, макар и все още да са начални. Когато се специализираш, така или иначе ще имаш възможност да създадеш фокусирано портфолио.
3. Избери специализацията си
Когато знаеш коя сфера на дизайна те привлича най-много, време е за специализация. Това е моментът, в който трябва да се отдадеш на интензивно обучение във водещите направления от кариерния път. Например, ако си решен да станеш графичен дизайнер, обърни внимание на значението и най-добрите практики в бизнеса – именно той се нуждае от графичен дизайн. Ако си се насочил към motion дизайна, сега е моментът да развиеш уменията си в областта на анимацията. Ако те влекат UI&UX дизайна, не се колебай да задълбочиш способностите си.
Последната стъпка можеш да предприемеш и със SoftUni Creative, избирайки конкретна специализация. Трите професионални модула ще ти помогнат да придобиеш експертните умения, необходими за успешна реализация в сферата на дизайна. Но ученето не спира дотам. Ето някои насоки как да процедираш, ако се стремиш към върховете на дизайна:
• Следи тенденциите – тенденциите се менят ежегодно. Дори и само Цветът на годината на Pantone е достатъчно доказателство, че трябва да си постоянно нащрек, да следиш тенденциите и да си сигурен, че стилът ти се развива с тях, за да останеш конкурентен дизайнер.
• Създай контакти – най-големият източник на вдъхновение и идеи ще са други дизайнери. С тях можеш да обсъждаш промени, тенденции, новости в сферата и да почерпиш много допълнителен опит. Освен това, позиционирайки се в различни мрежи като дизайнер, ще привличаш вниманието и на потенциалните си работодатели.
• Продължавай да практикуваш – дизайнът е динамично поприще, както и сам забелязваш. Трябва непрекъснато да развиваш и надграждаш уменията си. Било то с допълнителни обучения по нишови теми или просто ежедневната работа с постоянно развиващите се софтуери на твое разположение. Участвай в конкурси, търси от т.нар. prompts, по които да работиш, независимо дали за клиент, или за упражнение. Места като 99Designs дават страхотна възможност да създаваш дизайни по клиентски брифове, дори и да го правиш само за упражняване на уменията ти.
Източник: Behance
4. Направи си сметката
Преди да започнеш първата си работа, трябва да решиш нещо много важно – дали искаш да работиш в компания, в криейтив агенция, или за себе си. Това ще ти помогне да решиш по какъв начин да се подготвиш за предстоящия лов на работа. Всяко от направленията има своите особености:
• Корпоративен дизайнер – ще работиш по визуалната идентичност на един бранд, на неговите продукти, неговото визуално присъствие онлайн. Ще се съобразяваш с конкретни изисквания за идентичността, може би дори ти ще ги създаваш.
• Дизайнер в агенция – криейтив агенциите са много вълнуващо и динамично поле, на което ще срещнеш много други творци като теб. Ще работиш по различни проекти за различни проекти и с различни изисквания. От изключителна важност ще са комуникационните ти умения, защото знаеш, че понякога клиентите искат невъзможното, а ти ще трябва да ги убедиш в най-доброто.
• Фрийланс – днес е все по-популярно да се работи „на свободна практика“. Това е един от най-желаните пътища за професионална реализация сред дизайнерите, заради свободата, която предлага. Работиш само по-проекти, които ти харесват, само за хора, които ти допадат и с които намираш общ език. Ти определяш графика си и сам слагаш цена на уменията си. Единственият недостатък, когато сравниш фрийланс реализацията с работата на договор, е непостоянната природа на проектите и колко регулярен е потокът от задачи.
5. Полирай портфолиото си
Вече си специалист. До момента си работил по редица проекти, било то по време на обучението си, чрез стаж, или за упражнения. Сега е моментът да създадеш изчистено портфолио, с което да се представляваш пред потенциални работодатели и клиенти. Групирай проектите си, избери най-добрите от тях, създай тематична нишка.
Ако искаш да работиш по брандова идентичност, демонстрирай лога и визитни картички, например. За UI дизайн, покажи иконките и бутоните, на които си способен. Няма нужда да правиш няколко различни портфолиа, но се постарай това, което използваш, да е релевантно към позициите, към които си се насочил.
Няма еднозначна формула за успех, но ако положиш усилията и си постоянен в тях, резултатите ще те удовлетворят. Ако искаш да започнеш развитието си в света на дизайн, от първата до последната стъпка, включи се още сега в цялостната програма по дизайн, криейтив и визуализация и стартирай пътя си. Новото издание те очаква!