Майсторът на компютърната графика Николай Михайлов
Подготвили сме ви едно интересно интервю с Николай Михайлов, аниматор, преподавател по 3D дизайн и предприемач. Работи активно с образователни институции, правителствени и неправителствени организации, за популяризирането и утвърждаването на професията Визуализатор, както и това младите хора в България да имат достъп до различни технологии, свързани с 3Д принтиране, анимация и виртуална реалност. Освен това той е и лектор на предстоящото ни обучение - Visualization with 3ds Max Advanced:
1. Разкажи ни малко за себе си и с какво се занимаваш? Какво представлява за теб света на компютърната графика?
Започнах да се занимавам с 3D през далечната 1992-ра година, когато си купихме компютър, на който основно майка ми работеше с архитектурната си практика. Всичко работеше много, много бавно и хората, които можеха да направят въобще някаква визуализация бяха единици, какво остава за анимация. Винаги съм имал интерес към визуалните ефекти в киното, но на няколко пъти губех търпение да работя по такива проекти, които изискват много повече детайл, че даже и програмиране. С времето, установих че ми харесва най-много да работя със светлина и пространство, а ако има нещо което да се движи вътре, мога да прекарам часове без да ставам от стола (което не е хубаво). В това отношение за мен компютърната графика е като всяко едно друго изкуство - можеш много да се увлечеш в нея, когато добиеш достатъчно умения.
2. Какво прави един визуализатор и можем ли да кажем, че това е една от новите професии, към които младите хора в България могат да се насочат?
Най-често срещаният резултат от работата на един такъв специалист е фотореалистично или стилизирано представяне на продукт, обект, сграда или пространство. Изгражда се почти изцяло 3D среда, която благодарение на възможностите на техниката и софтуера (най-добрият е българския V-Ray на Chaos Group) отдавна има огромна творческа свобода и продукта от работата на един визуализатор може да бъде сравнен със снимка или заснет филм.
Много съвременни архитекти и дизайнери всъщност се занимават с това и работят плътно с проектантите на проекта, рядко правят нещо друго освен да представят идеите им, т.е. да ги визуализират. Това е професия, която е изключително интересна, въпреки че все още не е дефинирана в трудовия кодекс, което е добре да се случи час по-скоро.
3. Какви са нужните умения, за да станеш визуализатор и къде е приложима тази професия?
Най-основните неща са усет за композиция, пространство, светлина и цвят. Разбира се, това може да се започне още в училище с курсове по рисуване, графичен дизайн, фотография, фотомонтаж (Photoshop), макетиране и скулптуриране. С повече търпение и компютър, човек учи да създава 3д модели с различна сложност, да прилага материали и осветление. Приложението е в рекламата, търговията на имоти, туризма, анимацията, 3д мапинга и кино ефектите също могат да се третират като вид визуализация.
Ако искате да научите повече за 3D дизайна, то курсът “Visualization with 3dsMax Advanced - октомври 2019” е точно за вас. Присъствените места се изчерпват бързо. Можете да се запишете, като кликнете ТУК.