15 начина да станеш графичен дизайнер - част 1
Дизайнът е изкуство, в което трябва да притежаваш щипка креативност и разбира се творческа душа. В днешно време креативността отстъпва на заден план, за да може да може да се задоволят всички нужди на клиентите. Графичният дизайн е необятна област, в която ще намериш перфектната комбинация от технология, творчество и креативност. Но ако искаш да станеш наистина добър графичен дизайнер, трябва да се подготвиш сериозно за това, образованието е много важно. Без правилното познание на материята няма да можеш да развиеш таланта и да подобриш творчеството си.
Нека отговорим на един много важен въпрос, а именно: какво прави графичния дизайнер?
Той е отговорен за новите идеи, за дизайна на брошурите, рекламите и маркетинговите материали. Той не е лицето на рекламите, вместо това той работи „зад кулисите“ пред своя компютър и борави с всички инструменти за графичен дизайн отлично. Основното послание и целта на графичния дизайнер е да предаде послание на своя клиент, по начин по който да бъде разбрано и разбира се визуално харесано.
Умения, необходими за да станеш графичен дизайнер:
Аналитичните умения и творчеството са двете неща, които се изискват от всеки графичен дизайнер. Има много дизайнери, които се чувстват по-комфортно, когато работят първо на груба скица, за да могат да си представят целия процес и след като клиента го одобри те започват да финализират на компютъра. Това е много често срещана практика сред графичните дизайнери. Друго важно нещо в живота на графичния дизайнер е да може да управлява адекватно времето си. Той трябва да се грижи за много задачи в движение, защото всичко е с краен срок.
Комуникацията е друго умение, което помага на графичния дизайнер в работата му, на него му се налага да общува много често с клиенти и да разбира дали е на правилен път в комуникацията и работата си. Работата на графичния дизайнер е да се увери, че неговата „творба“ и това което е проектирал ще създаде емоции и ще окаже влияние в съзнанието на клиентите. Най-доброто качеството, което може един графичен дизайнер да притецава е качеството на визуален мислител, който може ефективно и творчески да постави всичките си мисли върху платното.
Как да стана творчески графичен дизайнер?
Ако искаш да се превърнеш в креативен творчески графичен дизайнер, тогава ще трябва да придобиеш умения и да имаш достатъчни познания по въпроса.Техниките в графичното проектиране се променят и за да си в крак с това темпо, ще трябва да продължиш търсенето на знания.
- Събери всяко парченце, което те вдъхновява: независимо къде се намираш, трябва да държиш очите си отворени защото вдъхновенията идват отвсякъде. Събирай и съхранявай. Направи си колекция от различни неща и ги сложи в папка или кутия, за да имаш достъп до тях. Ако в случай, че си се изчерпал за идеи винаги може да се обърнеш към тези колекции, за да извлечеш максимума за творческите си идеи. Интернет е едно място, където може да изследваш толкова, колкото искаш и можеш да запазиш цялото си вдъхновение на едно място.
- Блоговете са чудесен източник: Сега всеки пише блог и това определено е много положително, особено когато попаднеш на вече изграден графичен дизайнер, който пише за живота си и творчеството си.
- Черпи вдъхновение от снимки: Снимките са добър начин за упражняване на правилната светлина, цвят и състав. Ако можете да го направиш правилно, това ще бъде огромен тласък за творчество ти. Но винаги внимавай с авторските права.
- Създай безплатна извадка: Когато се опитваш да подобриш творческите си умения, най важното от което се нуждаеш е да събираш данни и да можеш да работиш с тях, да ги използваш за марки, бланки, лога, визитки и т.н. Помни, че творческите каталози ще ти помогнат да спечелиш доверието на клиентите си.
- Общувай с други дизайнери: Има събития, при които всички големи умове се събират. Ако можеш да присъстваш на едно такова събитие, това може бъде чудесна възможност да обогатиш уменията си. Можете да търсиш хора, които са много опитни и талантливи навсякъде в нета, ивенти и т.н.
- Изследвай реалността: графичният дизайнер може да се вдъхнови от различни филми, особено в днешно време, когато всичко е 3D. Ако искаш аудиторията да вникне в творчеството ти, тогава трябва да вземеш частица от реалността и да накараш зрителите да се чудят кое е реалното, и в същото време да погледнат на творбата ти по начин, по който не са мислили, че може да съществува. Това ще ти помогне да докажеш своя потенциал.
Очаквай скоро и втората част защо трябва да станеш графичен дизайнер. Стартирай своята кариера като се запишеш за модул "Graphic Design".