Четири правила за по-добър UI дизайн
Времето, в което сайтовете се състояха от hardcoded, никога непроменящ се HTML и предлагаха статичен дизайн, подходящ единствено за работа през компютър, безвъзвратно отмина. Днешните сайтове и приложения са динамични и интерактивни. Основен приоритет на всеки дизайнер днес е да създаде потребителски интерфейс, който да е възможно най-близо до „перфектен“. Затова ти представяме 4 правила за добър UI дизайн:
1. Всичко от което се нуждае потребителя трябва да е леснодостъпно
Това всъщност е ръководно правило при работа с какъвто и да е тип софтуер – сайт, приложение, игра, среди за разработка – ако потребителят не намира бързо и лесно, това от което се нуждае, вероятността да зареже продукта ти е висока. Например при браузърите табовете направиха отварянето на много страници наведнъж интуитивно и лесно за управление. Спомняш ли си интернет от ерата на Internet Explorer. Не е от най-приятните спомени. Лентите с инструменти дават бърз достъп до определени инструменти. Например чрез администраторската лента с инструменти в WodrPress бързо и лесно се достъпват редица опции, като например редактора за публикации.
2. Бъди консистентен
Постоянството е важно и при дизайна на потребителски интерфейс. Ако си избрал даден шаблон за структурата си – спазвай го. Това е така тъй като както ти си избрал определен начин да подредиш нещата, потребителите също могат да видят този шаблон и да започнат да се ориентират по него. Ако такъв липсва – това ще направи навигацията трудна и хаотична.
Например не трябва да поставяш менютата в едната страница в горната част, а в другата – в долната. Елементите на едно меню никога не трябва да се пренареждат с всяко презареждане на страницата (както е списъка с опции за страница във Facebook), те винаги трябва да се появяват в една и съща последователност. Бъди сигурен, че потребителите знаят къде се намират и как се достъпват нещата в твоя сайт.
Консистентността обхваща още и визуалните елементи. Например шрифтовете и други визуални елементи трябва да са еднакви, без значение на коя страница от сайта ти се намира потребителя. На теб може да ти изглежда разнообразно и приятно, но бъди сигурен, че потребителите не мислят така.
Като цяло темата за консистентността може да се обобщи с правилото на най-малката изненада – потребителят не трябва да е изненадан от начина по, който работят/изглеждат нещата.
3. Бъди ясен
Това може да ти се стори като повторение на предната точка, но все пак има разлика между “консистентност” и „яснота“. „Яснота“ означава, че искаш потребителите ти да бъдат наясно през цялото време от какво имат нужда, къде се намира то и какво прави. Яснотата на дизайна излиза извън границите на UI дизайна и се преплита с UX дизайна, тъй като ти трябва да си наясно с желанието на потребителите от какво имат нужда и как биха предпочели то да им бъде поднесено.
Непрекъснатата необходимост от по-добра яснота доведе до налагането на минималистичния дизайн. Хората се чувстват удобно, когато усетят какви са предназначението и възможностите на един сайт още в първите минути, в които влязат в него, а това се постига ако намалиш бъркотията ако не до нула, то поне до един приемлив минимум. Какво става ако заринеш потребителя с какви ли не опции и дизайнерски решения? Нещо, като сайтът за коли под наем на Линг, който може да ви докара главоболие с дизайна си.
4. Подчертавайте действията
Хубаво е към елементите, които са интерактивни т.е. елементите, с които е предвидено потребителят да взаимодейства (менюта, бутони, хиперлинкове), да дават някаква индикация, че потребителя взаимодейства с тях, било то промяна на цвят или някакъв ефект, когато минава с курсора си над тях (hover опциите в CSS), анимирани падащи менюта, промяна на светлина, ефект или цвят на натиснат бутон и т.н.
Ако позволиш на потребителите да качват файлове (както е в Dropbox или Google Disk) е хубаво да имаш индикатори за оставащото време и оставащият обем за качване, както и известие при успешно качване или съобщение при проблем.
Тези четири правила са една добра отправна точка в усвояването на UI дизайна, но далеч не изчерпват всичко, от което включва темата UI и уебдизайн. За да постигнеш това по един лек и сигурен начин, специално за теб сме подготвили курса „UI & Web Design - март 2019“. Очакваме те!