Какви AI инструменти ще са ти полезни като дизайнер?
Появата на AI инструменти предизвика революция в сферата на дизайна. Днес приложението им повишава ефективността, улеснява и подобрява качеството на работа на редица експерти. Курсът AI for Designers - февруари 2024 е тук, за да ти помогне по-лесно и ефективно да внесеш технологичните новости в собствената си работа.
Днес ще ти представя някои от най-нашумелите AI инструменти, които е добре да познаваш като дизайнер. А с най-популярните от тях ще работиш и по време на курса. Да започваме!
Как AI се вписва в графичния дизайн?
Днес AI и различните инструменти – за текст, аудио, видео и визуални елементи, могат да променят изцяло работата на дизайнерите. Не да я заменят – нищо не може да замени творческия поглед и креативния нюх. А да я подобрят.
Инструментите могат да те направят по-продуктивен като дизайнер, да намалят стреса и да ти помогнат по-бързо и лесно да реализираш творческите си идеи. Те могат да паснат в различни етапи от работата ти, както и сам ще се убедиш в следващите редове, а и в курса.
Да започнем с очевидните AI инструменти за дизайнери!
1. Adobe Firefly за дизайнери
Текстови насоки, които могат да бъдат написани на над 100 езика, помагат на Adobe Firefly да трансформира мислите ти в реалност. А освен да генерира изображения, инструментът на Adobe може да премахва или добавя нови обекти.
С негова помощ, вместо ръчно, ще можеш да променяш цветове автоматично, да създаваш вариации, да създаваш уникална типография с помощта на текстури и още.
Източник: Adobe
Ако нямаш намерение да го използваш твърде интензивно, Adobe Firefly предлага дори безплатен вариант.
2. Midjourney за целите на хиперреализма
Днес Midjourney се смята за един от най-гъвкавите и развити AI инструменти за дизайн. Генеративният му AI е изключително мощен и може да създава хиперреалистични изображение.
Достъпността им може да намали разходите за продуктова и портретна фотография, да ускори процеса по създаване на рекламни материали и дори активи за бранда, които да бъдат поместени на сайтове и лендинг страници.
Едно от най-големите предизвикателства на Midjourney е именно колко усъвършенстван и, на пръв поглед, сложен за използване е. Курсът ще ти помогне да го овладееш и да го използваш уверено – от създаването на снимки в различни стилове, през боравенето с терминология и похвати от фотографията, до използването на снимки като prompts.
Източник: Midjourney
3. DALL-E директно в платформата на ChatGPT
Въпреки че се развива постепенно, днес DALL-E 3 е водеща алтернатива в създаването на визуално съдържание и елементи за дизайн. Той също умее да генерира изображения в различни стилове и има едно неоспоримо преимущество.
Въпреки че не е толкова усъвършенстван като Midjourney, инструментът е достъпен директно в платформата на ChatGPT, стига да имаш платен абонамент. Това прави използването му много по-достъпно и интуитивно.
За сравнение, за да ползваш Midjourney, трябва да имаш акаунт в Discord и да умееш да боравиш с платформата. При положение че се спреш на DALL-E, можеш да комбинираш текстовата мощ на ChatGPT с визуалната сила.
Източник: OpenAI
А това ме води и към следващия инструмент!
4. ChatGPT в помощ на идеите
Имал ли си в съзнанието си идея, която не успяваш да облечеш в думи? Извън СофтУни аз съм писател и това е едно от най-големите предизвикателства, с които се сблъсквам всеки ден.
А какво общо има това с дизайнерите и прилагането на AI инструменти в работата им? ChatGPT може да ти помогне да шлифоваш т.нар. prompt, спрямо който другите AI инструменти се предполага да генерират изображение.
Това може да ти е от огромна полза, особено когато нямаш представа как да опишеш идеята си, блокирал си или пък не си уверен в това колко конкретно и детайлно я предаваш. Или пък в случай, че не знаеш как правилно да боравиш с термини от фотографията, а пък искаш да създадеш хиперреалистично изображение.
Не е за подценяване и факта, че инструмент като ChatGPT, с цялото си налично познание, може да ти помогне да правиш по-добри и работещи избори, когато става дума за визии, цветове и типография.
Източник: Bootcamp
Затова и работата с ChatGPT също ще бъде засегната по време на курса.
5. Khroma за вариациите
Още преди да станат достъпни усъвършенствани AI инструменти като Midjourney и Adobe Firefly, артистите можеха да разчитат на решения като Khroma. Инструментът е разработен специално за дизайнери.
Той не създава дизайни вместо теб, но подобно на ChatGPT може да ти помогне да усъвършенстваш работата си и да внесеш повече разнообразие. Дизайнерите могат лично да тренират алгоритмите на Khroma, спрямо цветовете, които харесват.
Резултатът ще е безкраен набор от цветови вариации и цветни палитри, които да вложиш в работата си.
Източник: Khroma
Това са само примери за инструментите, които могат да ускорят и подобрят работата ти. Част от тях са залегнали в предстоящия курс, с оглед на своята популярност и полезност, а други ще трябва да опознаеш сам.
А какъв е изводът? Дизайнерите днес се притесняват, че работата им ще пострада поради наличието на AI инструменти. Факт е обаче, че някой трябва да захранва тези инструменти с насоки, а на това рядко са способни хора, които не разбират от дизайн.
С други думи, AI инструментите за дизайнери са конкурентно предимство, а не заплаха. Ако и ти смяташ така, не се колебай и придобий това конкурентно предимство за себе си – запиши се за курса AI for Designers - февруари 2024 още днес!