Още ли си струва да изучаваш дизайн - данните не лъжат
Ако вече си направил първата крачка към света на дизайна с Design Basics и успешно си преминал през изпита, но се колебаеш дали криейтив професия с дизайн е за теб и има перспектива, тази статия ще отговори на всичките ти въпроси! Ако мечтата ти да се влееш в перспективна сфера с творческа кариера е жива, сега е моментът да направиш следващата стъпка с модула Design Fundamentals. Само така ще си готов за устойчивия ръст в сферата!
Последните глобални проучвания показват, че сферата отчита ръст от 2.8% на година през последните пет години, до стойност от $52.6 милиарда. Ръстът през 2024 година се очаква да бъде 3.3%. (IBIS World) Знак за какво е всичко това?
Продължаващата дигитализация и стабилизиращата се икономическа обстановка превръщат дизайнерите в специалисти, чието търсене е устойчиво. А именно практическото образование, което ще откриеш в SoftUni Creative, може да ти осигури и всички ключови умения в сферата на дизайна.
А защо това продължава да е една от най-обещаващите и перспективни сфери, именно на това ще отговорим днес, за да можеш да се отърсиш от всички свои колебания.
В статията ще научиш:
1. Как се развива сферата и търсят ли се дизайнери?
2. Кои умения ще ти дадат ускорен старт?
3. Как да се подготвиш, за да имаш успех в сферата?
Нуждата от дизайнери расте
Търсенето на дизайнери продължава, тъй като в резултат на дигитализацията и засилената конкуренция в онлайн пространството, все повече бизнеси се стремят към изграждането на разпознаваеми, силни марки. Затова и данните показват, че това са най-търсените услуги, отново според проучването на IBIS World:
1. Brand развитие и консултантски услуги, които помагат на компаниите да изградят запомнящ се, открояващ се и надежден образ, са водещи;
2. Принт дизайн и услуги по създаване на статични дизайни, включително изображения за реклами и органично съдържание следват по търсене, с оглед засиленото дигитално присъствие на марките;
3. Услуги за дигитален и интерактивен дизайн, включително уебсайт дизайн, дигитални презентации, интерактивни документи и още, се нареждат на трето място, в стремежа на брандовете да си осигурят качествен и модерен „дигитален“ дом.
Източник: DDIY
Всичко това се дължи на факта, че компаниите приоритизират потребителската лоялност. Затова и търсенето на дизайнери ще продължи да расте с поне 2% на година до 2033.
Кои умения ще ти дадат ускорен старт?
Някои от най-ясните сигнали какво се иска от дизайнерите като умения и компетенции идват от една от най-големите платформи за работа на свободна практика в света – Upwork. Тяхното проучване кореспондира с факта, че марките търсят начин да изградят запомнящ се бранд.
Затова и едно от водещите умения, ключови за 2024 година и занапред, е лого дизайнът. Умението допълва категорията за дизайн и криейтив, където най-търсени се очертават графичният дизайн, видео обработката, дизайнът на презентации, илюстрациите и ретушът, 3D анимацията и продуктовият дизайн.
Умението за реализиране на UX/UI дизайн и уеб дизайнът също са сред най-търсените. Upwork Research Institute ги нарежда сред по-технологичните способности, които пък са сред най-желаните през 2024 година.
Източник: Upwork
Компаниите винаги са искали комплексни специалисти, когато търсят дизайнери. Затова и Design Fundamentals се стреми да ти помогне да се докоснеш до всеки ключов аспект на дизайна днес. В модула, състоящ се от шест практически курса те очакват:
• Работа с Photoshop – най-популярната програма, с която си служат дизайнерите в световен мащаб.
• Овладяване на Illustrator – вторият по важност инструмент на дизайнерите, които искат да се занимават с лого дизайн, илюстрации и бранд идентичност.
• Работа с InDesign – за целите на редакционния дизайн и създаването на печатни рекламни материали, включително флаери, билборди, брошури и плакати.
• Опознаване на After Effects – водещ софтуер за моушън дизайн и анимация, с който разширяваш възможностите си за работа по-разнообразни проекти.
• Първи стъпки в UX и UI дизайн – и съответно работата с един от най-популярните инструменти за целта в рамките на два практически курса, а именно Figma.
Това е трамплинът, от който се нуждаеш, структурираната подготовка, която ще ти осигури фундаментални знания и умения да поемеш по пътя към творческа кариера. А ето и какви стъпки те очакват на този път.
Как да се подготвиш за успех?
Легендарният Крис До от The Futur и екипът му споделят, че дизайнерите и предприемачите в креативните сфери преживяват 5 етапа в своето развитие. Ти в момента се намираш в първия от тях – този на Творческия изследовател.
Това е етапът, в който правиш крачката към реализирането на творческия си потенциал. Изпълнен си с планове и мечти и имаш в съзнанието си представа за желаната реализация. Както До казва, „искаш да изградиш процъфтяваща кариера, да окажеш позитивен ефект и да изкарваш прехраната си, докато правиш това, което обичаш.“
Затова и очертава стъпките, които да извървиш, с помощта на правилните ресурси и фокусиран върху крайната цел. Те включват:
1. Изучаване на фундаментите на дизайна и основните му принципи, включително типография, оформление, цветове и визуална хармония;
2. Овладяване на необходимия за дизайн софтуер;
3. Практикуване на уменията и експериментиране с различни дизайн проекти;
4. Умението да търсиш, приемаш и прилагаш обратна връзка в работата си;
5. Развитието на различни меки умения, присъщи на дизайнерите и най-вече – внимание към детайла;
6. Изграждане на портфолио от разнообразни проекти, които да представят натрупаните умения.
Именно през тези стъпки преминаваш и в модула Design Fundamentals. Вместо да си казваш, че не си готов, защото всичко трябва да е перфектно от първия опит, повтаряй си, че качеството идва постепенно. Не си мисли, че не си достатъчно креативен – креативността е плод на любопитство и знания.
Ако се надяваш да изградиш удовлетворяваща кариера, да правиш това, което ти харесва, а дейността ти да остави следа – направи следващата стъпка по пътя си още днес. Запиши се за Design Fundamentals и се приближи до следващия етап от развитието ти – този на готовия за клиенти творчески експерт. Очакваме те!