Как магията на предпечатната подготовка помага на дизайнерите?
„Всичко беше много професионално преподадено и домашните бяха идеални за портфолио. Много полезен курс по мое мнение, много съм доволна от лекторката и начина ѝ на преподаване“, споделя Лилия за срещата си със Станислава Костова и опита си в курса по InDesign.
За да обогатиш и ти знанията си и да разшириш портфолиото си, не се колебай да се запишеш в новото издание на курса. А по повод новото издание, днес ще те запозная с едно от най-ценните умения на дизайнерите, които създават дизайни за печат. Става дума за т.нар. предпечатна подготовка.
Въпреки че терминът „предпечатна подготовка“ не е бил познат с векове, развитието ѝ е причина за иновации, водещи началото от си от древен Китай, през Персия и средновековна Европа, та чак до днес. Днес, когато асоциираме предпечатната подготовка с дигитални инструменти.
В следващите редове ще видим в какво се състои и как да помага на дизайните да заблестят.
Какъв е процесът по предпечатна подготовка?
Дейностите по предпечатна подготовка се осъществяват между създаването на дизайн и фактическото му отпечатване. Независимо дали става дума за брошура с една-единствена страница или цели книги, безотговорно е да се пристъпи към принтиране без предпечатна подготовка. Това включва:
• създаване на работно копие (proof), за проверка на коректността на съдържанието и формата, което е се използва за нанасяне на промени;
• корекция на цветовете – запомни, че RGB профилът е за уеб, а CMYK за печат;
• добавяне на раздувка (bleed) – за да се избегне изрязването на елементи от визията при подгъване или изрязване на печатния материал;
• контрол на качеството на изображенията – всички растерни изображения трябва да са с минимална резолюция 300 dpi.
Източник: Adobe
Когато бъде приключен процесът по предпечатна подготовка, финалният файл се подготвя в готов за печат вид в т.нар. „настолни издателски системи“. Към тях се числи и Adobe InDesign – софтуерът, с който ще боравиш по време на курса.
Защо е необходима предпечатна подготовка?
Представи си, че си направил дизайн за платена реклама във Facebook. Визията тръгва, започват да се харчат пари и изведнъж някой пише на компанията, че е допусната печатна грешка или е объркан пълен или кратък член.
Стига да си на линия, грешката може да се коригира за минути. Компанията може дори сама да я поправи, ако разполага с файла на оригиналния дизайн.
Сега си представи същата ситуация, но визията се е появила на 70 билборда в цялата страна. Абсолютен кошмар, който води след себе си огромни разходи и щети по репутацията на компанията, която е пуснала билборд с грешка.
Това, разбира се, не е единственият тип грешка, който може да бъде коригиран в процеса по предпечатна подготовка. А именно корекцията преди печат спестява пари, нерви, забавяне в изпълнението на дадени кампании и цели, както и по-сериозни репутационни щети.
Затова и процесът е част от редица проекти, по които може да ти се наложи да работиш като дизайнер.
Източник: Adobe
При какви проекти е необходима предпечатна подготовка?
Няма да е преувеличение, ако кажа, че всеки дизайн, предназначен за печат, може да спечели от предпечатна подготовка. Тя е задължителна, когато:
• Работиш по листовки и брошури или други рекламни материали като постери, банери и билбордове, които ще бъдат отпечатани, независимо колко са дълги/къси, най-вече защото отпечатването на много бройки и показването на билборд на хубаво място струва немалко пари;
• Създаваш бизнес активи като визитки, тъй като не би искал да предоставиш краен продукт, в който основните методи за контакт като имейл и телефон са сгрешени;
• Правиш дизайн на опаковки и етики, които обикновено съдържат много важна информация и подлежат на регулация;
• Работиш по оформлението на вестници и списания, които обикновено се появяват в солиден тираж и са комбинация от много цветове, изображения, типография, а понякога и нестандартно нареждане по страниците;
• Създаваш корици на книги и работиш по вътрешното им оформление.
Всичко тези дейности изискват от дизайнерите да са способни да подготвят дизайните си за печат, включително и в контекста на предпечатната подготовка. Затова и курсът по InDesign - март 2024 ще обърне внимание и на този аспект от работата на дизайнерите. Запиши се още днес, очакваме те!