"СофтУни ми даде една по-пълна картина на света на дизайна" – интервю с Александра Лачева
Днес ще се срещнем с Александра Лачева – един наистина цветен и интересен персонаж. От напълно чужди, днес програмите за създаване на визуално изкуство са нейна втора природа и тя успешно преследва целите си като мултидисциплинарен дизайнер. Историята на Александра е изключително любопитна и увлекателна, затова ще я оставя сама да ти я разкаже:
Представи се на читателите!
Още в училище рисувах. Бях в паралелка с рисуване. Това, което ме запали по изкуството бяха графитите и стрийт арта. Малко по-късно реших, че искам да се занимавам с дизайн и реклама. Покрай една кампания на Nastera за предстояща негова изложба.
Тогава за пръв път ми узря идеята, че да правиш кампании е яко, и искам и аз така. Много исках да вляза в НХА. За щастие влязох още първата година. Завърших бакалавър "Плакат и визуална комуникация." Беше много ценно за мен това да рисувам по цял ден. Имах късмета да не ми се налага да работя и се бях отдала изцяло на рисуването.
Компютрите ми бяха ужасно чужди. Помня, че си направих Facebook, защото там имаше група по уеб дизайн и ни даваха информация за домашни, и просто нямаше как да вляза. Когато ми се наложи да направя първото си нещо на Photoshop за домашно, една колежка ми го направи / мерси, Гери :)/. Аз изобщо не можех да правя нищо. Ползвах Photoshop да си оправям снимки за MySpace. Научих някакъв основен Illustrator, колкото да си направя дипломната, и реших, че с бакалавъра ми е достатъчно и няма да продължа да уча магистър, защото искам да навляза в живота и да работя.
В началото беше пълен ужас за мен. Някаква гигантска пропаст между уменията, които имах, и това, което се търси. Първата ми работа беше за приятел – векторни илюстрации за тениски. В последствие смених доста работи – списание, маркетинг, агенция, in-house дизайнер за ресторант. В момента съм мултидисциплинарен дизайнер :), на което аз казвам еднорог. Работя във вътрешна агенция, част от голям холдинг. Клиенти, за които работя, са J&B, Gordons, Kozel, Tabasco – интересно е.
Откъде научи за SoftUni Creative и какво те убеди да избереш обученията ни?
Нямам никакъв спомен как съм разбрала за СофтУни. По едно време много мислих дали да не се пренасоча към уеб и много ме тормозеше, че не знаех разликата между UI и UX. Чувствах се много не в час. Намерила съм някак курса на Стефан Иванов по UX и се записах. Беше супер интересен курс. Не го завърших с проект накрая. Стана ми ясно каква е разликата между UI и UX.
Осъзнах, че UX изобщо не е за мен. Уеб дизайн също. Видях, че има много други курсове в SoftUni Creative програмата и като започнах да смятам кои да запиша, накрая си казах, че няма смисъл да записвам само някои. И просто ще изчакам до следващата година, за да запиша цялата програма. По това време работех вече и владеех Photoshop, Illustrator и малко InDesign и After Effects.
През кои курсове премина и какво смяташ за обучителния процес?
Първата ми среща със СофтУни беше с курса на Стефан Иванов. Тогава беше в старата сграда и курсовете бяха на живо. Беше много яко. След това записах криейтив програмата, която е от октомври до юли мисля. Design Fundamentals тогава беше с Маргарит, който е направо прекрасен. Попита ме веднъж защо си губя времето с този курс, като си знам нещата. И му казах, че ми е много интересно и уча нови неща. Разказваше ни много истории, даваше ни съвети и така.
В последствие се запознах и с Антон, и той става. Хаха.. Слушайте "Дизайнът на нещата". Минах курсовете, но не всички. Illustrator водеше Свет Симов и много ми хареса, и по едно време карах паралелно основната програма и Advanced курсове отделно. Темпото беше ок. Аз сама си го натоварих допълнително :)
Курсът по InDesign ми дойде в повече, но мисля, че за всички е така. Хората подценяват тази "програмка", която всъщност има доста функции. Курсът с Георги Балинов беше супер. Направих си първия сайт /за стомана/ на XD. Изкарах програмата без финалния модул за гейминг – по това време ми предложиха да работя през weekend-a в новините и нямаше как да ходя на две работи и на курсове.
Курсът по Premiere Pro ми беше супер интересен. Харесва ми да монтирам доста. Като цяло motion design-ът е нещо, към което отивам. Figma не е за мен. На скоро изгледах курса на Титко Титков, даже се записах за изпита, но пак нещо стана и не го довърших – много ми хареса и този курс.
Кое е най-ценното, което получи по време на обучението си в SoftUni Creative?
Направо се чувствам мега късметлийка, че курсовете ми бяха на живо. Ходим там с метрото вечер след работа, супер изморена, обаче ми беше много готино. С много малко хора се запознах, защото съм интроверт, някакъв ръб. Но имам безценни контакти от там, както и LinkedIn приятелчета. Като умения – винаги давам за пример курса по Illustrator. Как карам курс за програма, на която работя, но ми я преподава човек, който ми дава съвсем различен поглед над програмата и изобщо над нещата.
Какво мислиш за лекторския състав на SoftUni Creative?
Мисля, че говорих доста за лекторите :) Яд ме е, че изпуснах Петя Савова, защото дойде чак след като минах през програмата. Да кажа, че и курсът на Румен Тасков е як.
В каква посока тръгна творческият ти път, след като започна обучението си при нас?
СофтУни ми даде една по-пълна картина на света на дизайна – помогна ми да видя и да осъзная изобщо какво ми харесва и какво е ок, но не е моето нещо. Помогна ми да затвърдя някои неща за себе си.
Какво ще посъветваш бъдещите курсисти на SoftUni Creative?
Съветвам ги да слушат вътрешния си глас и да правят това, което им се прави. Не може да станем програмисти всички. Така че, ако им се рисуват чудовища, или им се снима влог, да го правят. Животът обича смелите. Ако искат нещо – да попитат за него. Най-много да им се откаже.
Бях скоро на един курс по бизнес и лекторът каза, че трябва да се проваляме много и бързо, за да стигнем до работещия модел – та това искам да им кажа и аз. Да не се притесняват да пробват неща. Да си дадат шанс в различни сфери на дизайна и да видят кое е тяхното нещо. Без значение другите какво правят. Дизайнът е нещо, което изисква много време. Но, ако се замислиш, с всичко е така.
---
Историята на Александра кипи от вдъхновение и мотивация. Ако и ти си ги изпитал и си решил да видиш дали светът на дизайна е твоето нещо, включи се още сега в безплатния курс Design Basics. Така ще си дадеш шанс да поемеш по творчески път, подобно на другите креативни специалисти, чиито истории ще откриеш в блога. Пиши на content@softuni.bg, за да споделим и твоя разказ там!