Постпродукция с Premiere Pro - какво трябва да знаеш?
От сценарий до вниманието на публиката – процесът по постпродукция е последната стъпка, която една история трябва да направи, за да оживее. Всички тънкости на процеса сега са на един курс разстояние – запиши се в Premiere Pro Advanced - юни 2024, за да доближиш уменията си до тези на експертите:
Тъй като обучението започва съвсем скоро, в статията ще повдигна завесата над една от най-важните задачи пред професионалистите. Става дума за процеса по постпродукция като част от цялостната дейност.
Ще ти представя накратко аспектите на процеса, а по време на курса ще минеш през тях на практика, докато работиш по собствения си проект.
Кога започваш процеса по постпродукция?
Както името ти подсказва – това е финалната стъпка. Преди нея имаш препродукция – проучвания, осигуряване на локации, събиране на екип и актьорски състав, както и фактическата продукция – заснемането.
Процесът по постпродукция започва след края на снимките, като може да включва и дейности като заснемане на допълнителни кадри, презаснемане и озвучаване.
Това е добре организиран екипен процес и може да е кратък или да отнеме месеци, ако мащабът е по-значителен. Ще има разлики и според това в каква сфера е съдържанието, дали става дума за телевизия, филми, реклами, музикални клипове и т.н.
Независимо по какво работиш обаче, постпродукцията ще има някои основни аспекти, през които трябва да се премине. Именно тях ще разгледаме накратко в следващите редове:
1. Монтаж
Представи си как този процес се изпълнява ръчно – някога филмовите ленти са се режели на ръка и са били съединявани в желаната последователност от кадри. Затова и до днес думата „cut“ е част от процесите по видео заснемане и обработка.
Разбира се, процесът вече е дигитален и се осъществява в среда с неограничени функционалности като тези в Premiere Pro.
2. Озвучаване, ефекти и музика
Звукът е точно толкова важен елемент от една продукция, колкото и картината. В процеса по постпродукция заляга и обработката на аудио, коригирането на звука и миксирането на аудиото.
От премахването на нежелани звуци, подсилването на други такива и регулирането на нивата на звука (особено ако има диалог, който не искаш да бъде изгубен), това е ключов етап, с който ще се запознаеш и по време на курса.
3. Визуални ефекти и корекция на цветността
Днес визуалните ефекти са част от почти всеки тип мултимедия, който се създава. Те са неотменен елемент и от постпродукцията, особено когато говорим за филми, телевизия, реклами и музикални клипове. Създаването и наместването им във видеото трябва да се случи преди корекцията на цветността.
Именно корекцията на цветовете е на ред, когато вече няма да се правят повече редакции и промени по готовия продукт. Цветността трябва да е последователна и да създава цялостно усещане и настроение на продукцията.
Затова и по време на обучението си ще обърнеш особено внимание на този етап, ще работиш с инструменти за цветообработка и Color Grading. В курса ще навлезеш в детайлите на редакцията на къси видеа – реклами, трейлъри и спотове, ще се докоснеш до спецификите на постпродукцията на филми, игрални и документални, и ще откриеш практическата страна на обработката на други различни типове видеа, включително корпоративни и презентации.
Ако вече имаш начални умения в работата с Premiere Pro, можеш да изрязваш кадри и умееш да боравиш с инструментите на софтуера, сега е моментът да развиеш способностите си до следващото ниво. Очакват те много нови трикове и техники за видеообработка и възможността да придобиеш по-задълбочени знания и умения в различните жанрове на монтажа. Запиши се за Premiere Pro Advanced и започни да надграждаш!