Защо Adobe Photoshop е най-добрият ви помощник?
Какво е Adobe Photoshop?
Adobe Photoshop е редактор за растерна графика, създаден през 1988 г. от Томас и Джон Кнол. Поради развитието си от тогава се е превърнал в стандарт в IT индустрията, а също така и в поп-културен феномен, тъй като името на програмата е нарицателно за действието "редактиране на изображение" или "фотошоп съревнование" макар Adobe да не подкрепят такава употреба на програмата си.
Photoshop може да създава растерни изображения с множество слоеве, поддържа няколко цветови модела - RGB, CMYK, CIELAB и duotone. Редакторът поддържа изключително голям набор от файлови формати с които работи, като освен тях поддържа и собствени формати като .psd и .psb
В сравнение с необятния набор от възможни действия с растерна графика Photoshop има ограничени възможности да редактира или рендира текст, векторна графика, 3D графика и видео. Тази първоначална ограниченост може да бъде преодоляна посредством различни добавки (plug-ins) - програми разработени и разпространявани отделно и независимо от Photoshop, които могат да бъдат подкарани под Photoshop, като ефекта от тях е нови опции и свойства или подсилване на вече наличните опции. След тези встъпителни думи предполагам се чудите каква е разликата между растерна и векторна графика?
Какво е растерна графика?
При компютърната графика, понятието "растерна графика" или "битмап изображение" означава структура от данни, които представляват/изобразяват точкова матрица (растер - матрица от пиксели или цветни точки). Растерът има най-често правоъгълна форма и се дефинира от две ключови характеристики. Първата е дължина и височина в брой пиксели, а втората - броя битове на пиксел (или дълбочина, характеристика, която определя количеството цветове, които могат да се възпроизведат.
При компютърните науки, битмап е наслагването на информация от някакъв домейн (например, диапазон от числа) в битове, чиито стойности са нула или едно. Също така се нарича битов масив (bit array). При компютърната графика, когато домейнът е правоъгълник (определен от две координатни оси) битмап ни дава възможност да запазим изображение в двоичен код. Това е изображение, в което всеки пиксел е или в черен или бял цвят (или в които и да са два други цвята, но никога повече от два наведнъж). Има по-обобщаващ термин "pixmap", който се отнася за случаите, в които имаме мрежа от пиксели, като всеки един от тях може да съхранява повече от два цвята, като по този начин използва повече от един бит на пиксел.
Битмап е тип на организиране на паметта, но по-популярната употреба на термина е в смисъл на файлов формат, използван само за изображения. Самото име идва от терминологията на програмирането и означава пространствено разположени масиви от битове. В следствие на развитието на термина вече се разбира и като пространствено разположени масиви от пиксели. Когато говорим за битмап като файлов формат (.bmp) трябва да знаем, че той е loseless файлов формат т.е. записаната при него информация е в мащаб 1:1 и няма загуба на информация.
В следствие на това се получава файл с голям обем, но и добро качество (от там и "loseless" - "без загуба" (на качество)). В тази връзка - от техническа гледна точка други файлови формати като JPEG, PNG, TIFF или GIF също съхраняват битмап изображения (обратно на векторната графика), но техните имена не се асоциират с битмап изображенията, тъй като те използват компресия в по-голяма или по-малка степен.
Защо Adobe Photoshop е най-добрият ви помощник?
5. Служи за обработка на видео
Както споменахме по-рано една от многобройните фукнции на Photoshop e и обработката на видео. Ако се занимавате с обработка и монтаж, то винаги ще ви трябват преходни кадри, уникални thumbnails и дори и реклама. Дори и да се занимавате с литература или музика, визуалното представяне на творбите ви ще стане проблем в един момент – проблем, който лесно можете да решите с Photoshop.
4. Помага при фотографията
Как се коригират цветове, как се създават колажи и сложни дигитални манипулации са само част от опциите, които предлага този Adobe продукт за всички, които се интересуват фотография и обработката на изображения.
3. За целите на рекламата
Рекламите не се реализират само чрез огромни видеокамери и скъпо оборудване. В днешно време можете лесно да рекламирате чрез графики, банери, снимки и редица други визуални носители. Рекламите от този тип биха били доста скъпи, но не и ако можете да ги изработите сами.
2. За уеб дизайн
Като уеб разработчик няма как да не се сблъскате със създаването на прототипи, mockup-пи, банери, различни инфографики и какво ли още не. Дори и да не влиза в изискванията на професията ви, способността да отговаряте на такива искания е незаменим плюс в областта на уеб разработката.
1.Тайната на Adobe Photoshop
Интерфейси, инструменти, ефекти, приложение, обработка на снимки, дизайн са само част от темите, които ще засегнем в предстоящото обучение "Graphic Design with Photoshop - октомври 2017", което предстои да стартира в SoftUni Creative. Tайната за успешна работа с Adobe Photoshop ще бъде разкрита на всички курсисти в обученето, не пропускайте тази възможност и се запишете още сега от ТУК!