Началото на фотографията и първото селфи
Годината не е много ясна (някъде 20-те на 19-и век), държавата е Франция. Жозеф Ниепс силно желае да пресъздава красотата на света около него, но за жалост, рисуването никак не му се отдава. За негов (и наш) късмет, той се оказва доста добър химик и изобретател. Използвайки познанията си за camera obscura (“тъмна стая” на латински и причината да наричаме фотоапаратите „камери“) и определена разновидност битум (нещо като асфалт), той успява да произведе първата трайна фотографска снимка, наричайки този процес „хелиография“ или „слънчево рисуване“.
За жалост, Ниепс умира през 1833 г. и с идеята за доразвиване на улавянето на образи с помощта на camera obscura (и потенциално монетизирането ѝ) се захваща неговият бизнес партньор Луи Дагер. Голям проблем в процеса, измислен от Ниепс е, че отнема страшно много време, за да се стигне до образ, който има шанс да избледнее драстично впоследствие. Тоест, ако използвахме тази техника днес, щяхме да позираме по 8 часа без да мърдаме за едно селфи в Instagram, което щеше да изчезва след още толкова.
За няколко години Дагер успява да подобри значително процеса и през 1839 г. официално представя изобретението, носещо името „дагеротип“, пред публиката. Направата на една снимка отнема около 20 минути (бавно за сегашните ни стандарти, но впечатляващо за онова време), образите излизат изключително детайлни, полирани и крехки, наподобявайки огледало. По тази причина дагеротипите биват пазени в специални калъфчета или рамки.
Дагеротипите избухват по целия свят и са една от най-важните стъпки по пътя към модерната фотография. И понеже вече споменах селфита, да, първото селфи в човешката история е дагеротип, направен от Робърт Корнелиус и изглежда така:
Разбира се, след години дагеротипите биват заменени от по-модерна, евтина, безопасна и удобна технология, но за нея ще си говорим някой друг път. Името на Луи Дагер бива овековечено върху самата Айфелова Кула, а техниката му все още се използва от някои от най-големите любители на фотографията (виж видеото накрая).
Ако случайно и ти имаш желанието да пресъздаваш света около себе си, но не можеш да рисуваш, заповядай на предстоящия ни курс Photography. В него няма да се налага да използваш дагеротипи и битум, но ще научиш много неща - как се държи фотоапарат, кой обектив за какво се използва, светлина, осветление и малко техники на работa с Adobe Lightroom (за да не зависиш от филтрите на Instagram). Курсът е подходящ за абсолютно начинаещи, ентусиасти и всички, които искат да се запознаят с правилата на естетиката. Лекциите започват на 19 април, запиши се сега!