Значението на RAW формата за обработване на снимки
Вероятно си чувал израза “beauty is in the eye of the beholder”. Това е особено вярно за фотографите, които изразяват представата си за красиво чрез кадрите, които запечатват. Всеки кадър носи свой дух, емоция и послание, но всички имат общо помежду си – обработката след заснемането. Курсът Photo Editing for Beginners е напълно безплатен и е точно за теб, ако си любител-фотограф, който иска да овладее тънкостите на фотообработката.
Днес процесът по обработване на снимки е част от дейността на практически всеки фотограф. Перфектният кадър отнема много усилия не само по време на заснемането, но и след това. Професионалистите днес знаят, че е най-добре да използват т.нар. RAW формат, ако се стремят към максимална свобода при последващата обработка. Именно за него ще си говорим днес – какво представлява, защо е толкова важен и как можеш да издигнеш уменията си до следващото ниво, ако и ти снимаш в RAW.
Какво представлява RAW форматът?
Любители и ентусиасти фотографи понякога дори не са чували за този митичен RAW формат. Повечето предпочитат да снимат в JPEG, защото това пести много време за обработка и оставя повече такова за фактическото правене на снимки. Но RAW има огромен брой предимства, които професионалистите отдавна са открили.
Източник: Adobe
Това е необработен, суров вид на снимката, а самият формат съдържа абсолютно цялата информация, която камерата е успяла да улови при заснемането. За разлика от този фотографски формат, JPEG кадрите се компресират и голяма част от данните, уловени иначе от сензора, се губят. Именно по тази причина професионалните фотографи избират да снимат в RAW – така запечатват максимално много детайли за кадъра, за разлика от всеки друг растерен формат, и след това разполагат с много повече свобода и възможности за обработване на снимки до постигане на идеалния вид.
Специфични особености на RAW формата
Само по себе си, това не е изображение, но оттам тръгват всички висококачествени фотографии. Файловете в суров вид са в пъти по-големи от JPEG формата и съдържат огромен брой детайли без компресия. Точно защото не са изображение, се нуждаеш от специален софтуер, който може да отвори RAW формат. По време на безплатния курс ще се запознаеш именно с такъв софтуер – безплатния плъгин Camera RAW за Photoshop.
Обработката на снимки в суров вид ще ти позволи да настроиш баланса на бялото, цветния баланс, експозицията, яркостта, контраста и още много други аспекти. Върху това ще се фокусира и обучението, в което ще се научиш да боравиш със слоеве, да ретушираш изображения, да работиш с маски и още. Ще приложиш уменията както в посока фотообработка на портрети, така и на пейзажна фотография.
При обработване на снимки, започнали като RAW файл, като последна стъпка трябва да конвертираш изображението в друг растерен формат. Това ще го компресира и преоразмери, така че да е подходящ за използването на фотографията за печат или уеб, и ще направи възможно отварянето на снимката от хора без специализиран софтуер за четене на RAW формат.
Предимства на фотографския формат RAW
Вероятно предимствата вече са очевидни. RAW ти дава огромна свобода и достъп до невероятни детайли, запечатани от апарата ти. Форматът съдържа много повече данни за цветове и тонове, отколкото JPEG, и качеството на изображението не се губи, тъй като информацията не се компресира. RAW файловете ти позволяват да сливаш няколко и да създаваш панорамни гледки. Не на последно място – творческият контрол върху изображението е изцяло в твоите ръце.
Източник: Adobe
Ако искаш да подсилиш уменията на любител-фотограф и да създаваш впечатляващи изображения, то тогава не трябва да подценяваш снимането в RAW формат. Не всяка камера е способна на него, но ако твоята е – несъмнено трябва да се възползваш от този факт. Повече за фотографския формат, ще научиш по време на курса. В рамките на обучението ще откриеш и тънкости и техники за обработване на снимки от различен тип – портретна и пейзажна фотография. Запиши се за безплатния курс Photo Editing for Beginners още днес!