Три приложения на motion tracking-а
Motion Tracking-ът е похват, при който можете да проследите движението на избран от вас обект във видео клип. Този похват намира приложение например когато искате да скриете или просто замъглите нечие лице, но така че наложената от вас маска да следва зададени от вас граници, които пък от своя страна да следват движенията на лицето. за да изглежда финалният клип професионално направен. Ако това обяснение ви е недостатъчно – представяме ви три полезни приложения на Motion Tracking при видео обработка.
Стабилизация на изображението
Представете си, че виждате страхотна композиция, която искате да заснемете във видео, но ви се налага да се движите. Крайният резултат може да съдържа неясна и тресяща се картина и който резултат е крайно неудовлетворителен. Разбира се, не трябва да се отчайвате, защото с помощта на motion tracking вие можете да я стабилизирате и да направите заснетия клип с една идея по-привлекателен.
Обяснено по-подробно, чрез използването на motion tracking, вие можете да изберете произволна точка във вашия клип, която да фиксирате като център и целият клип се движи около нея. Разбира се, този метод има и своите недостатъци, като че например, можете да вкарате в кадър границите на клипа, но все пак си остава едно добро решение.
Замъгляване на обекти
Когато сте заснели кадри на публично място, почти сигурно е, че в тях ще попаднат лица на хора, чието съгласие да бъдат снимани нямате, или пък реклами и лога на продукти, които поради една или друга причина не желаете във видеото си. Решението е да замъглите желания регион от видеото. Да, но видеата рядко са със статичен бекграунд и съответно е много по-вероятно обектите, които желаете да замъглите да се движат.
Тогава вие трябва да наложите ефекта на замъгляване като маска, с определени граници. Чрез motion-tracking-ът вие можете да направите така, че маската автоматично да проследи движението на обект върху който е разположена, макар че Premiere Pro не извършва тази дейност с хирургическа точност. За да извлечете максимума е хубаво да пускате автоматичното проследяване и да наблюдавате внимателно. Щом забележите отклонение от контурите на желания обект или просто обекта променя формата си и трябва да промените формата на маската – спирате автоматичното проследяване и нанасяте необходимите корекции.
Визуални ефекти
При Premiere Pro Motion Tracking-ът играе ключова роля в прилагането на визуални ефекти. Без значение от ефектите, които искате да приложите, за да бъдат в синхрон с клипа, върху който искате да ги наложите, те ще трябва да се движат съобразно избран от вас един или няколко обекта. А за да не прилагате крътовски труд и да настройвате всичко кадър по кадър ще е най-добре да приложите motion tracking (въпреки, че както и при горния случай, най-вероятно няма да минете съвсем без ръчна полировка).
За да прилагате правилно обаче motion tracking, вие трябва да се запознаете с някои важни неща, като работа с keyframes, особености на точките на маската и още много други работи. Добрата новина е, че можете да намерите всичко необходимо в курса „Video Processing with Premiere Pro - април 2020“. Неговата програма е подходяща за начинаещи или хора без никакъв опит в обработката на видеа с програмата Adobe Premiere Pro. Не изпускайте този шанс. Запишете се още днес!