Web дизайнер: Как да бъдеш успешен в тази професия?
Професията web дизайнер е сред най-популярните и търсени в съвременния дигитален свят. В ръцете, а и в творческия потенциал на подобни специалисти, е естетическото и функционално представяне на даден сайт. Тяхна е задачата да предложат интерфейс, който да осигурява максимално добро потребителско изживяване. Това означава бързо зареждане на сайта, лесна и интуитивна навигация в него, подходящ цветови контраст, четими шрифтове. Всичко заедно като резултат трябва да носи нисък bounce rate и висок процент конверсии.
Какво още е необходимо, за да станеш успешен web дизайнер, ще научиш от следващите редове. А за да приближиш познанията си още повече до професионално ниво, кандидатствай още днес за изцяло обновената и единствена по рода си цялостна програма по дизайн, криейтив и визуализация на SoftUni Creative! на SoftUni Creative! Едно от трите професионални направления, които можеш да избереш, е именно това на web дизайнер.
Какво е да си web дизайнер?
Реализирането на всеки сайт е резултат от обединените усилия на уеб разработчиците и web дизайнерите. Техническото изграждане на един сайт е в ръцете на програмистите и по-точно на front-end девелоперите (разработчиците). За да знаят обаче какво точно трябва да изградят, те имат нужда от конкретно визуално задание. Именно тук се намесват специалистите по web дизайн. Тяхната задача е да помислят как е най-добре да изглежда даден сайт, така че да е максимално удобен и функционален за използване от потребителите. Заедно с това уеб дизайнът следва да бъде добре оптимизиран за търсещите машини.
Какво е нужно за един качествен и функционален сайт?
По това как изглежда даден сайт и най-вече доколко ефективно и приятно е потребителското преживяване в него, може да се прецени доколко web дизайнерът си е свършил добре работата. В следващите редове ще разберем какво притежават сайтовете, при които се отличава работата на добрия web дизайнер.
Добра скорост на зареждане
В днешния забързан свят трудно ще задържите вниманието на някого върху сайт, който се зарежда твърде бавно. Предпоставка за ниската скорост може да са твърде тежки изображения и/или видеа, затова е много важно да се постигне баланс между качеството и големината им.
Лесна и интуитивна навигация
Връзките към всички важни страници от сайта са разположени на видимо място, в главното меню. Вътрешните страници, като съдържание и визия, са свързани по начин, който максимално добре насочва потребителя до желано поведение и съответно действие (покупка, резервация, заявка и др.)
Подходящи цветови схеми
Цветовете и контрастите между тях трябва да са подбрани естетично. Това обаче в никакъв случай не трябва да е за сметка на функционалността и ергономичността. Важно е да се съобразят тонове, които не натоварват очите, а напротив, предпоставка са за повече прекарано време на сайта от страна на потребителя. В същото време е нужно основно избраната за сайта цветова схема да е съобразена с тази на бранда. Изключения могат да правят лендинг страници, които по някакви причини желаем да разграничим визуално от останалите.
Четимост на шрифтовете и текстовете
Изключително важно за един сайт е той да предлага качествено съдържание. За да е още по-сигурно, че ще се задържи вниманието върху него, то трябва да е подходящо поднесено визуално. Това означава тип и големина на шрифта, които се четат с лекота. Важно е да отбележим и че използването на повече от три шрифта в сайт не е препоръчително, стои твърде претрупано. Невинаги красивият шрифт е равнозначно на четим такъв. По-добре е да се избягват серифните шрифтове (това са тези, при които буквите имат малки чертички, “пънчета” отдолу), колкото и добре да изглеждат, тъй като са по-трудни за четене.
Какви умения са препоръчителни, за да си успешен web дизайнер?
За да си успешен web дизайнер, не е задължително да можеш да рисуваш, но със сигурност ще ти помогне усетът към естетичното. То трябва да е в съчетание с умението да преценяваш добре функционалността на даден сайт. Това означава да имаш добри познания за дизайн на потребителското изживяване или така наречения UX дизайн. В допълнение ти е нужно да разбираш и от дизайн на потребителския интерфейс, известен като UI дизайн.
Нужни са ти умения по регулиране на цветовете, създаване на дълбочина с текстура, добавяне на контраст, използване на повтарящо се шаблони и фигури. И всичко това да можеш да съчетаваш в един завършен дизайн. Ключовите елементи следва да задържат вниманието, без обаче да нарушават цялостната визия.
Може би в теб се крие неподозиран потенциал на web дизайнер? Един от най-сигурните начини да разбереш е, като се включиш в цялостната програма по дизайн, криейтив и визуализация на SoftUni Creative. Кандидатствай още сега и стани вдъхновяващ моушън, графичен или web дизайнер!