"Дизайнът е баланс между функционалност и естетика!"
Стефан е магистър по Медийна Информатика от университета в Ахен, Германия със специализация в сферата на HCI и UX Дизайн. След дипломирането си той поема по интересен кариерен път, включващ разработката на интерфейси за мобилни приложения, стартира собствена компания, дава началото на първия цялостен курс по UX Дизайн в България и от три години насам работи над визията за продуктите на Инфраджистикс като Старши UX Архитект. Ето какво сподели той за тайните на дизайна.
От колко време всъщност се занимаваш в областта на дизайна и как се зароди страстта ти в тази сфера?
Вече пет години работя като дизайнер благодарение на решението ми две години по-рано да запиша магистратура в Германия, която ме сблъска с дизайна на потребителски преживявания.
Защо визуалният елемент е толкова важен в дигиталния свят?
Хората възприемаме над 80% от информацията само с едно от сетивата си, а именно зрително. Самата ни физиология се е развила по такъв начин, че визуалния ни капацитет е в пъти по-развит от останалите, но това предимство някога е недостатък днес поради огромното количество информация, пред която сме изправени всеки ден. Точно тук идва и мястото на дигиталния дизайн.
Какви са границите на дизайна? Има ли такива?
Днес все повече граници изчезват и същото важи за дизайна. Не вярвам, че той трябва да бъде ограничаван, освен по отношение на това колко усилия са достатъчни за постигане на желания резултат. Фокусът и балансът са ключови, а границите обикновено е добре да се преминават, както е казано на английски “think outside of the box”!
Как следиш за новите трендове и ъпдейти в сферата на дизайна?
Основно чрез конференции и по-малки събития, където имам възможност да се срещна и да поговоря с колеги за техните предизвикателства и вдъхновения в работа.
Каква е твоята асоциация, когато чуеш думата дизайн?
Баланс, най-вече между функционалност и естетика.
Кои са най-важните и необходими качества, за да бъдеш добър дизайнер?
Във всяка една модерна дисциплина, това несъмнено са умението да учиш бързо и да се адаптираш, развиваш и променяш.
Какви препоръки и насоки би дал за хората, които тепърва поемат по този път?
Останете любопитни и винаги поставяйте убежденията си под въпрос.
Каква стойност ще предостави цялостната програма на SoftUni Creative?
Най-голямата стойност от програмата несъмнено е спектъра от дисциплини, които тя покрива и възможността всеки студент да избере в каква посока да продължи развитието си посредством стаж или допълнителни обучения. Също така, много ценни са контактите, които ще създадете с другите участници и екипа от лектори, които дълбоко уважавам и на които искрено се възхищавам.
Ако мечтаете да станете криейтив специалисти, то не се колебайте, а кандидатствайте още днес от ТУК!