"Дизайнът е много дълбок, непреходен и полезен в много сфери на живота. От професионална гледна точка - той може да ви бъде интересен с десетилетия!"
Маргарит Ралев е мултидисциплинарен дизайнер, фотограф и уеб предприемач, гладен за дизайн. Стартира още в гимназията с клиентски сайтове. През 2004 г. основава свое собствено студио за графичен дизайн - Ralev.com. Към днешна дата неговият екип се е профилирал в разбработване на цялостни бранд идентичности за български и международни клиенти. Прочетете какво разказа той в едно откровено интервю за SoftUni Creative.
От колко време всъщност се занимаваш в областта на дизайна и как се зароди страстта ти в тази сфера?
Занимавам се професионално от 10-ти клас - 2001 г. Непрофесионално - от дете. Първоначално просто много харесвах да рисувам. Баща ми ме запали - покрай него видях много интересни неща, пресъздадени на лист, дърво, камък, компютър - илюстрации, лого дизайн, дори елементарна анимация. В началното училище съм правил проекти за бордови игри, арх. проекти за сгради и други драсканици. После като тинейджър се добрах до компютър (пак вкъщи). Така започнах да експериментирам активно с Photoshop и други програми. Дигиталният фотоапарат изигра също голяма роля в този период - бях събрал като тинейджър пари за един много компактен БГ апарат и снимах не само по купони, но също свои скици и рисунки, които после ми дадоха база за колажиране. С една дума - имах сериозни предпоставки да се потопя в креативния свят.
Защо визуалният елемент е толкова важен в дигиталния свят?
Да започнем с това, че той дава образ на кода, на дигиталното. По-важното обаче е, че той определя дали потребителят ще си задържи вниманието и всъщност ще вникне, давайки шанс на самия продукт. Той определя също разликата между конкуренти със сходни дейности. В последните години сме свидетели на прецеденти, при които визията и дизайнът решават дори съдбата на мулти-милярдни онлайн компании. Накратко - заради това. Дългата версия - в курса “Design Fundamentals” ;)
Какви са границите на дизайна? Има ли такива?
Няма граници за дизайна, защото той е първо в главите на хората. Дори и в момента да няма възможност един или друг дизайн да се реализира в конкретната среда - това винаги може да се промени с новите технологии.
Как следиш за новите трендове и ъпдейти в сферата на дизайна?
Ако говорим специално за трендове - основно през групата “BDG / Bulgarian Design Group” във Facebook. Youtube гледам доста. Блогове вече следя по-рядко. Използвам възможността да благодаря и на всички приятели, които знаят, че горя за дизайна и ми пращат избрани линкове/статии редовно.
Каква е твоята асоциация, когато чуеш думата дизайн?
В моето съзнание веднага изниква асоциацията за графичен дизайн - брандинг, сайт или принт изделие. Иначе за дефиниции на думата “дизайн” можем да си говорим доста.
Кои са най-важните и необходими качества, за да бъдеш добър дизайнер?
Любов към това, което правиш. Да мислиш с главата си - да се опитваш да вникнеш цялостно в задачата. Да си последователен и трудолюбив. Да можеш да слушаш.
Какви препоръки и насоки би дал за хората, които тепърва поемат по този път?
Поздравявам тези приятели, които са решили да изберат дизайна като поприще за развитие. Дизайнът е много дълбок, непреходен и полезен в много сфери на живота. От професионална гледна точка - той може да ви бъде интересен с десетилетия. С постоянното навлизане на новите технологии е сигурно, че ще продължава да бъде все така престижен и конкурентен като заплащане. Препоръката като цяло е смело напред! Направете всичко възможно да се заобиколите с други хора, които живеят и дишат дизайна. Посещавайте събития, четете книги, гледайте документални филми, прекарвайте максимално много време в творческа атмосфера и генерирайте “креативно гориво”.
Каква стойност ще предостави цялостната програма на SoftUni Creative?
Стойността за всеки ще е различна. Някои студенти ще придобият нови технически умения, други ще попълнят ценни дупки от професионалния пъзел, трети ще могат да развиват по-добре своя бизнес, четвърти ще намерят приятели и нови колеги, с които да продължат пътешествието… Ако искате да разберете каква ще бъде стойността за вас, кандидатствайте от ТУК за цялостната програма на SoftUni Creative! Където има таланти, има и стойност. Всеки преценява колко точно да грабне от нея. За мен лично доказателството за стойност от първата година (2017-2018) беше в дизайните, които разгледахме в края на програмата - неща на хора, които НЕ са се занимавали с дизайн преди това, но бяха направили дизайни, напълно достатъчни за интервю за работа.