Как Vogue вижда интериорния дизайн през 2024?
„Лекторът се справя много добре с обясняването на детайлите и подробностите. Мисля, че е чудесно, когато ни споделя собствен опит“, припомня си Виолета за подхода на арх. Петър Стефанов в курса Interior Design.
Сега и ти имаш възможност да почерпиш от опита му и да се потопиш в света на интериорния дизайн. Ако искаш да придобиеш знания и умения в сферата, не се колебай да се запишеш за новото издание на курса.
А за да си в крак с новостите и най-интересните тенденции в интериора през тази година, днес ще те запозная с оценката на лайфстайл гиганта Vogue. Едно от най-интересните наблюдения, които списанието прави, е пресечната точка на мода и интериор за първи път от много време насам.
Да видим какво още!
Тих лукс у дома
Една от най-любопитните тенденции, вдъхновена от нашумелия сериал Succession, е именно концепцията за тих лукс, която се пренася от модата в интериора. Тя се основава на присъствието на елементи с инвестиционен потенциал – антикварни мебели, картини, вази и други скъпи акценти, около които се изгражда допълващ и приглушен интериор.
През 2024 година интериорните дизайнери ще влагат лукс посредством меки, текстурирани тъкани, дървен материал и деликатни десени. Целта е постигането на непреходен интериор, който може да бъде лесно обновен чрез базови похвати като претапицирането и без големи ремонти.
Източник: Vogue
Едноцветен дизайн
Това е друг вариант за постигане на непреходен интериор, в който водеща е хармонията. Подобен ефект може да се постигне чрез наслояването на един и същ нюанс.
Резултат от едноцветното оформяне на едно помещение е възможността да изпъкнат други елементи като текстури, силуетът на мебелите и материалите, използвани в довършителните работи. И макар че цветът е постоянен, точно в сенките и наслояването на нюанса, както и в изпъкването на други елементи, се крие „отварящият“ помещението контраст.
Ако се притесняваш, че такъв дизайн може да изглежда плосък, можеш да добавиш десени и текстури, а и акцентно осветление.
Всички райета на едно място
Според интериорните дизайнери, взели участие в обзора на Vogue, тази година райетата са навсякъде. Те носят комбинация от класическо усещане и модерна визия.
Основната причина за това е способността на райетата да създават илюзията за по-големи пространства. Те са простичък и лесен за прилагане десен, а носят неподозирани ползи за интериора.
Източник: Vogue
Райетата, особено в бонбонени цветове или с дръзки десени, привличат погледа. Освен това могат да създадат илюзията, че едно помещение е по-високо, по-широко, по-дълго и по-просторно като цяло.
Мраморни аксесоари и декорации
Мраморните елементи и камъкът са едни от най-горещите материали в интериорния дизайн през 2024 година. От каменни плотове до мраморни масички, те могат да придават най-много характер на интериора.
Тези материали са и чудесен избор за създаването на акцент чрез аксесоари. Такива акценти са купички, подложки, поставки, свещници, рамки и дори лампи с мраморни елементи.
Мраморът може да пасне и в почти всяко помещение на дома. Ще го срещнеш на пода в трапезарията, може да се използва за гръбчето и плота в кухнята, за душкабината и плота на мивката в банята и т.н.
Трябва да запомниш обаче, че мраморът трябва да се балансира с по-дискретни и топли материали. Именно такива са модерни и през 2024 година, както ще видиш в следващата секция.
Тъмно дърво и дървени панели
В търсене на тих лукс, уют и топлина в модерните домове, тъмното дърво заема централно място. По-интересното е, че интериорните дизайнери през 2024 година няма да се притесняват да използват имитации. Професионалистите подсказват използването на боядисани имитиращи материали и дори тапети.
Дървото е материал, с който може да се балансират и по-дръзки решения като мрамора. Освен това придава и неповторим характер на помещението, което винаги ще е на мода.
Комбиниране на текстури
Един от най-лесните начини да се раздвижи помещението, е комбинирането на текстури. Гипсови, текстурирани стени, дори 3D панели от гипс, в комбинация с гладки тавани и дървени подове е пример за това как комбинациите могат да се осъществят чрез самото помещение.
Източник: Vogue
А ако това звучи твърде дръзко, раздвижването може да се осъществи и чрез декорации и аксесоари. От Vogue дават за пример комбинация на памучно и рипсено кадифе и мохер. Или чрез смесването на тактилни материали като ръчно плетен текстил, естествен камък и дърво.
Интериорният дизайн е инструмент за създаване на преживявания, не само на пространства. Всяка година сме свидетели не нещо ново и вълнуващо, което може да пресъздаде най-добре стила и историята на хората, които ще изпълват дадено помещение.
Още по-ценно е интериорът да е непреходен и да може да бъде обновен с минимални усилия. Ако и ти мечтаеш да създаваш непреходни и впечатляващи интериори, започни да развиваш уменията си още днес. Курсът Interior Design - март 2024 е тук, за да си осигури основата. Запиши се още днес, очакваме те!