Имат ли бъдеще криейтив професиите, ако 37% се страхуват от ефекта на AI върху тях?
Творческите индустрии са едни от най-привлекателни сфери на дейност в световен мащаб. Ако се колебаеш дали си струва да търсиш подобна реализация и да направиш първите си стъпки в цялостната програма по дизайн и криейтив на SoftUni Creative, надявам се, че днешната статия ще ти помогне.
Ето малко данни защо не трябва да се страхуваш и да се отказваш от мечтата си за творческа кариера:
• Близо 9 милиона души в Европейския Съюз са наети в тях – близо 4% от работната сила на Съюза.
• 1 на всеки 8 бизнеса във Великобритания се занимават с креативна дейност и имат екипи от минимум 9 души.
• В глобален мащаб над 50 милиона души са наети в творческата сфера, а годишните приходи в сферата надвишават $2 трилиона, по данни на обединените нации.
Това са данни, които пречат на страстта за творчество и креативна дейност да бъде охладена от заплахата на т.нар. изкуствен интелект. В следващите редове ще видиш и какво имам предвид.
Стремеж към творчество и удовлетворяваща реализация
Появата на генеративен AI и инструменти като Midjourney накараха дизайнери и творци от всякакви направления да се питат ще има ли място за тях на пазара на труда. Ще съществуват ли такива индустрии сега, когато има AI? Във Великобритания отговорът е еднозначен – към 2021 година, приносът на творческите индустрии към британската икономика достига £109 милиарда, а през 2020 година това е и петият по големина износител на творчески услуги в света.
До края на 2022 година, в творческите индустрии във Великобритания са били заети над 2.4 милиона души. Увеличението им спрямо 2019 година е 14.1%, на фона само на 0.6% увеличение във всички останали сектори.
Източник: Gov.UK
Нищо чудно, че 43% от младежите между 18 и 25 години на Острова искат да се реализират в творческите индустрии. 28% от тях се стремят към сферата на дизайна, водена единствено от областта на телевизията и киното с 33%. Това показва проучване, осъществено от Ravensbourne University London.
В Европейския съюз също се наблюдава 4.5% ръст на назначенията в сферата на творческите индустрии и културата. Това е признак за възстановяване след периода на пандемията, в първата година от който беше отчетен спад от 3%.
Как обаче работодателите гледат на интересите на работниците и какви са очакванията за развитието на креативните професии? Ще разгледаме в следващата секция!
Какво е бъдещето на творческите професии?
По последни данни от доклада на Световния икономически форум – Future of Jobs, дизайнът и създаването на потребителски преживявания не просто спадат към технологичните умения, но и се числят към тези, които имат стратегическо значение за развитието на бизнеса. С 48% се увеличава броят на бизнесите, които ги възприемат по този начин. AI и big data са единствените умения, които изпреварват дизайна по стратегическо значение.
Източник: Future of Jobs 2023
Дизайнът и създаването на потребителски преживявания се нареждат сред най-търсените нови умения в компаниите. В световен мащаб, най-активно към преквалификация в тази посока се насочват хора от застраховането, телекомуникациите и медиите. В тях, редом с автомобилната, се очертава и по-засиленото значение на уменията в дизайна.
Проучването на Световния икономически форум е прогнозно, за периода 2023-2027 година. Последните данни дори показват нетен ръст в създаването на работни места в сферата на графичния дизайн, въпреки все по-широко застъпената употреба на AI.
Криейтив експертите, които работят на свободна практика, също помагат на много бизнеси да запълнят дупките в таланта, с който разполагат. Това показва и проучването на Upwork за най-търсените умения.
Според него UX/UI дизайнерите са на 7-мо място сред най-търсените технологични експерти, а графичните дизайнери – на първо място сред творческите професионалисти. Именно дизайн и криейтив експертите са и сред най-трудните за намиране – така споделят близо 50% от наемащите, отново по данни от платформата.
Източник: Upwork
И ти ли искаш творческа кариера?
Проучването на Ravensbourne University London разкрива още, че 37% от запитаните се притесняват, че AI ще намали значението на професионалистите и ще ги измести от професията им. Но истината е, че изкуственият интелект, колкото и напреднал, не може да имитира творческата искра, присъща на всеки творец. Дори той се нуждае от човешка намеса, за да създава стойността, към която всеки творец се стреми.
А за да направиш първите си крачки в света на дизайна без колебания, кандидатствай за цялостната програма на SoftUni Creative. Започваш с безплатен курс, който ще ти покаже дали дейността изобщо е по вкуса ти. Ако е, продължи напред с увереност, за да придобиеш всички умения, присъщи на криейтив експертите. А с това и възможността за реализация с креативна професия. Очакваме те!