Каква е ролята на concept art в креативния процес?
Концептуалното изкуство (Concept Art) съдържа в себе си „концепция“ – дума, която носи тежестта на идеите, въображението и първия блясък на творческия гений. В необятната вселена на дизайна концептуалното изкуство е сияйният фар, който води идеята от раждането ѝ в ума на артиста до реализацията ѝ в света.
С възхода на филмите, игрите и другите визуални медии концептуалното изкуство несъмнено затвърди ролята си на съществен компонент на творческия процес. Сега и ти можеш да усвоиш основите на създаването на концепции с модула на SoftUni Creative - Concept Art – септември 2023!
Ето повече за концептуалното изкуство:
Какво е Concept Art?
По своята същност концептуалното изкуство е форма на илюстрация, която се използва за предаване на идея, преди тя да бъде реализирана. Това е чернова, проект, визуално представяне на това, което може да бъде. Концептуалното изкуство служи като мост между абстрактните идеи в съзнанието на твореца и материалния продукт, който публиката в крайна сметка ще види и с който ще взаимодейства.
Обикновено се използва във филмите и видеоигрите, за да предаде визията и да зададе тона на цялата игра или филм. Концептуалното изкуство осигурява силна отправна точка, която помага за съгласуване на творците и всички хора, работещи по проекта.
Concept Art във филмите
Спомняш ли си извисяващите се кули на Асгард в "Тор" или хипнотизиращите пейзажи на Пандора в "Аватар"? Преди да се превърнат в сложни CGI-светове на екрана, те са били идеи на хартия, на които concept артистите придават форма и съдържание.
Във филмовата индустрия концептуалното изкуство предоставя на режисьорите, дизайнерите на продукцията и други ключови членове на екипа визуален ориентир. Това гарантира, че всички споделят единна визия за обстановката, героите и тона на филма. Подобна основа може да бъде от съществено значение за привличането на инвеститори, за насочване на специалистите по декори и дори за процеса на кастинг.
Четенето на сценария може да даде бегла представа за обстановката, но виждането на средата, съществата или героите в картина или скица може да направи визията много по-ясна.
Често концептуалното изкуство във филмите се изразява в:
- Създаване на околната среда - изобразява места и фонове. Например антиутопичните пейзажи в "Blade Runner 2049" или величието на имението на "Великият Гетсби".
- Дизайн на героите - Фокусира се върху външния вид на героите, включително облекло, аксесоари и физически характеристики. Помисли за детайлния външен вид на героите в "Междузвездни войни" или "Властелинът на пръстените".
- Дизайн на реквизит и превозни средства – включва всякакви предмети, приспособления и превозни средства.
- Moodboards – колекции от изображения, цветови палитри, а понякога и текст, които отразяват предвиденото настроение или усещане за дадена сцена или целия филм.
Източник: Avatar
Concept Art във видеоигрите
Видеоигрите се отличават с необятни виртуални пейзажи и динамични герои. Но преди да бъде написан и един код или да бъде създаден 3D модел, концептуалните художници скицират световете, оръжията и воините, с които играчите ще се сблъскат. Иначе казано - преди герои като Марио да започнат да скачат или Соник да започне да тича, художниците ги рисуват, като усъвършенстват външния им вид, облеклото и дори изражението им.
Концептуалните артисти не рисуват само веднъж. Те правят дизайн, получават обратна връзка от екипа и след това рисуват отново. Този цикъл продължава, докато всички са доволни. Художникът може да работи с автора на историята, за да се увери, че даден герой отговаря на нея. Или с програмист, за да се увери, че дадено същество може да бъде анимирано правилно.
Когато създателите на игри трябва да получат финансиране или да покажат новата си игра, те често използват концептуално изкуство. Това е начин да позволят на другите да видят визията им, преди играта да е завършена. Точно както планът е жизненоважен за построяването на една къща, концептуалното изкуство е от решаващо значение за създаването на една игра. То е отправната точка, която насочва всички, докато вдъхват живот на играта.
Източник: Argentics
Защо концептуалното изкуство е важно?
Концептуалното изкуство осигурява яснота. То позволява на творческите екипи да се уверят, че всички са на една и съща страница, като намалява недоразуменията и несъответствията.
Също така, много по-лесно е да се правят промени в чертеж, отколкото в готов продукт. Концептуалното изкуство позволява на създателите да експериментират, преработват и усъвършенстват. Много често служи и за вдъхновение на други членове на екипа - писатели, разработчици или маркетолози.
За тези, които не са дълбоко вкоренени в творческия процес, визуалното представяне може да е от голямо значение. Независимо дали става въпрос за представяне пред ръководители, инвеститори или фенове, концептуалното изкуство предоставя осезаем начин за споделяне на визията.
Ако този свят на визуализация, въображение и креативност те привлича, запиши се за модула на SoftUni Creative – Concept Art – септември 2023! Независимо дали си начинаещ художник, или професионалист, който иска да повиши квалификацията си, този модул обещава пътешествие през сърцето на творческия процес.