5 примера за грешки при дизайна на персонажи
Дизайнът на персонажи намира своето приложение в сферата на анимациите, игрите, рекламата, киното – всеки проект, който се нуждае от измислени, рисувани персонажи. Ако имаш интерес в областта, сега можеш да придобиеш практически знания и умения в курса Concept Art – Character Design, който започва през октомври. В него ще положиш основите, които ще ти помогнат при изграждането на запомнящи се личности, пропити с история и въздействащи върху аудиторията.
В днешната статия пък ще ти дам примери за някои от най-често срещаните грешки, които могат да се допуснат при дизайна на персонажи. Не ги пропускай!
Същност и цел на character дизайна
Създаването на дизайн за персонаж не се изчерпва с рисуването на фигура. За да бъде дизайнът ти успешен, трябва да вплетеш в тази фигура няколко основни елемента, които се комуникират чрез дизайна:
• Емоция, която да провокира реакция в аудиторията;
• Цел, която да обоснове съществуването и действията му;
• История, която да създаде контекст, в който персонажът съществува.
Умелият concept артист, овладял създаването на персонажи, може да предаде всички тези елементи чрез тънките детайли, които вплита в дизайна. Те и вниманието към тях спомагат за създаването на запомнящи се герои за телевизията, киното, игрите и дори рекламата.
А какво значи запомнящи се? Това са персонажи, с които аудиторията може да се почувства свързана или по някакъв начин може да се асоциира с тях. Това са персонажи, които пасват идеално в средата, за която са създадени, и я изпълват със смисъл и съдържание.
Но създаването на необходимите детайли може да е предизвикателно за начинаещи concept артисти. Те идват със специфични особености и може да доведат до грешки в стремежа ни да ги създадем. Именно тези грешки ще откриеш в следващите редове, заедно с примери, за да можеш да създаваш детайли за персонажи, без да попаднеш в капана на ентусиазма – нека да ги видим!
5 водещи грешки в character дизайна
Героите ти ще бъдат уникални. Опитът и пътят ти в света на дизайна на персонажи ще бъдат уникални. Но грешките, които може да допуснеш, са универсални за всеки артист, занимаващ се с такъв тип concept art. Те включват:
1. Непоследователни елементи
Дизайнът на персонажи често се диктува от средата, в която ще съществуват. Ако създаваш герой за средновековна обстановка, в която мечовете са на почит, не му давай високотехнологичен визьор.
Разбира се, това правило за последователност има изключения. Отново ще дам за пример Remnant II, но този път в контекста на персонажите, където се преплитат научната фантастика с фентъзи щрихите.
Съвет: Ако ще опитваш да съчетаваш привидно противоречащи си елементи, увери се, че средата и историята могат да дадат добро обяснение защо войнът в средновековна броня има енергийно оръжие или защо героинята от Forspoken носи кецове.
2. Неразпознаваем силует
Силуетът на Кратос с емблематичните Blades of Chaos и дори брадвата от най-новите игри не може да се обърка. Същото важи за силуета на асасина от игрите на Ubisoft. Не би объркал и покемоните, ако си фен, или пък Клауд от Final Fantasy 7.
А дори и по-простички силуети могат да оставят следа в съзнанието, именно с тази си семплост. Сигурна съм, че от раз можеш да идентифицираш Pac-Man персонажите.
Съвет: Ако се чудиш дали дизайнът ти се получава добре, създай силует на персонажа. Силуетът ще ти покаже каква емоция предава персонажът, каква е динамиката и какво комуникират жестовете му. Ако пък такава информация не прозира през силуета, сега е моментът да измениш дизайна, например като се постараеш крайниците и тялото да не се припокриват.
3. Дизайн без история
Всеки персонаж се нуждае от контекст, за да резонира с аудиторията. Този контекст идва от собствената му история, а тя влияе и външния му вид, освен поведението и решенията, които взима. Ако тази история не личи в дизайна, рискуваш да създадеш плосък персонаж, който не може да ангажира аудиторията.
Съвет: Когато започваш работа по дизайна на персонажа, задължително си отговори на няколко въпроса – откъде идва героят и какво го е довело дотук, какви събития е преживял, какво е правил по пътя към постигане на целите си и т.н. Отговори на подобни въпроси идват от наратива, авторите и сценаристите, които искат от теб да създадеш персонаж.
4. Дизайн без развитие
Всеки персонаж претърпява промени при развитието на историята. Героите трябва да еволюират с нея, за да поддържат аудиторията ангажирана. Тази еволюция, повлияна от събитията в историята, трябва да личи и в персонажа.
Съвет: Предвиди елементи, които подлежат на промяна в бъдеще, при развитието на героя. Може да се сдобие с нов белег или пък облеклото му да се износва. Можеш да помислиш и за вариации с бръчки, брада или какъвто и да е друг външен белег, който би подсказал преминаването на времето и т.н.
5. Разминаване със средата
Както вече споменах, един персонаж трябва да пасва добре в средата, за която се създава, за да не се нарушава преживяването на аудиторията. Дори Лара Крофт заменя емблематичното си облекло за по-топли дрехи, докато се намира в Сибир в Rise of the Tomb Raider. Те обаче ще са изключително неподходящи, когато се озовава в Сирия.
Съвет: Ако проектът, за който правиш дизайн на персонажи, ще има повече от една локация или т.нар. биом (природна зона), е важно да имаш информация за особеностите им. Тези детайли за средата, в която ще съществуват героите, ще насочват и дизайна ти.
Положи основите за успешен дизайн на персонажи
Грешките са част от всеки процес, особено творчески такъв. Те ни помагат да се учим и развиваме като професионалисти в респективните си сфери. Всяка грешка при създаването на дизайн на персонаж е възможност да подобриш уменията си и да започнеш да разбираш особеностите на дейността по-добре. Просто не се колебай и търси обратна връзка. Бъди гъвкав, ако се налагат промени.
Източник: GoW Wikipedia, artist: Charlie Wen
Не забравяй, че за да бъде създаден, всеки емблематичен персонаж първо е бил идея, груба скица с елементи, които са претърпели понякога драматични промени. Само виж горната скица на един от най-ранните concept art дизайни на Кратос от God of War. Именно с такива скици е изпъстрен пътят към запомнящите се персонажи. А как да го извървиш с увереност, ще научиш по време на практическия курс Concept Art - Character Design. Очакваме те!