Как да създадеш добра илюстрация за блог
Всеки добър блог разчита не само на съдържанието в текста, но и на добре направените илюстрации към него. Ако следиш нашия блог, вероятно ти е направило впечатление, че всяка статия има различен дизайн, създаден за курса, за който се пише. Тази например е свързана с Illustrator Advanced и затова дизайнът ни най-горе изглежда по този начин.
По-напредналите веднага ще се досетят, че тези илюстрации са векторни изображения, създадени с помощта на Adobe Illustrator. В блога на известната програма, графичният дизайнер Микел Морисън споделя част от опита си в създаването на онлайн илюстрации и днес избрах да споделя съветите ѝ:
Честно казано, задачата да илюстрирам статия за финтех блог за първи път ме изплаши. Проблем беше изобразяването на темата метафорично чрез графичен дизайн. Това изискваше проучване и нови идеи.
След години творчески опит съм си разработила специфичен подход за създаване на блог изображения. След като получа определена тема на статия и посланията ѝ, следвам тези стъпки, които работят 99,9% от времето:
- Разбери какво е основното послание на съдържанието
- Опитай се да дефинираш конкретни термини, които да служат като опорни точки за изображението
- Намери сходствата между илюстрацията и други области от всекидневието
- Прекарай всичко през уникална цветова палитра
След много години опит достигнах до три основни подхода:
Буквален подход
Макар и това да изглежда най-простият начин за създаване на изображение, със сигурност не означава, че е най-добрият. Буквалният метод означава да покажеш герой, работещ върху лаптоп или мобилно устройство, а фонът да включва дисплея на устройството или елементите, отразяващи темата на статията.
Комбиниран подход
Комбинираният подход включва герои, които взаимодействат с интерфейса. Те могат да се свързват с неговите елементи по символично хиперболизиран начин, като например физическо лице, което влиза или излиза от мобилно устройство.
Абстрактен подход
В илюстрацията „техническата сфера“ се изобразява чрез други сфери на личния (или професионалния) живот и се пречупва през призмата им. Изображенията от този вид включват устройства, които са представени по друг начин или изобщо не са представени. Интересът на зрителят може да се привлече и с неочаквани мащаби, перспективи или метафори.
Допълнителни съвети
Цвят
Подходящият избор на цвят добавя баланс към възприемането на образа. Още повече, той задава настроението: обожавам да включвам живи тонове за забавно съдържание, докато една минималистична палитра отговаря добре на по-сериозните бизнес теми.
Композиция
Когато създавате векторни изображения, от основно значение е да се спрете на правилен подход, свързан с темата на текста. Това може да бъде чрез един герой или символ, привличащ цялото внимание на потребителя, или група такива, взаимодействащи си един с друг и отразяващи дейност, вдъхновена от посланието на статията.
Детайли
Работейки върху векторната графика, не забравяйте за детайлите и акцентите, които допринасят за цялото изображение, стила и оригиналността на илюстрацията.
Вдъхновение
Направете своя собствена колекция от изображения, които ви вдъхновяват. Аз от години архивирам цветни палитри и комбинации. По същия начин можете да събирате интересни снимки, скици, илюстрации и произведения на изкуството от други рекламни послания. И важното е да сте уверени, че сте вдъхновени, а не копирате чуждия труд. Стига само да гледате нещо красиво, за да достигнете до свои гениални идеи.
---
Може да разгледаш илюстрациите на Микел на Instagram страницата ѝ и да ги добавиш към колекцията си за вдъхновение. Съветите ѝ наистина са ценни и могат да бъдат приложени от всеки, който се занимава с графичен дизайн и работи по проект, който го затруднява.
Ако вече имаш опит с векторните графики и Adobe Illustrator и искаш да обогатиш знанията си, си добре дошъл в предстоящия ни курс Illustrator Advanced, който започва на 22 Март. Той ще задълбочи знанията ти, ще те научи да създаваш и изглаждаш финалната си визуална концепция и да използваш правилните практически умения, за да я осъществиш. Някои от темите, с които ще се сблъскаш са дизайн на лого и идентичност за опаковка, векторизиране и илюстрация на персонаж, създаване на рекламен плакат и още. Всичко ще бъде съпроводено с много практически задачи, които ще можеш да използваш в портфолиото в бъдеще. Не се колебай, а се запиши сега!