Какви пространства проектират интериорните дизайнери?
Интериорният дизайн е комбинация от наука и изкуство, чрез която можеш да подобриш преживяването, което хората имат в различни пространства. По повод курса за напреднали Interior Design Advanced - май 2024 днес ще разгледаме по какви пространства можеш да работиш, а в обучението ще се запознаеш дори по-подробно, докато надграждаш уменията си:
По какви проекти ще работиш до голяма степен зависи от начина, по който избереш да реализираш уменията си. Да започнем от там:
Как могат да се реализират интериорните дизайнери?
Два са основните начини, по които можеш да реализираш уменията и да си докарваш доходи като интериорен дизайнер:
Вариант 1: Интериорен дизайнер във фирма
Фирмите за интериорен дизайн стават все повече и по-популярни. В тях ще имаш възможност да развиваш знанията и уменията си, докато си съдействаш с колеги дизайнери.
Освен това ще можеш да работиш по много и разнообразни проекти. Разбира се, колко точно ще са разнообразни зависи от това дали фирмата има широко портфолио или е специализирана.
Някои фирми за интериорен дизайн се специализират в изпълнението на интериори за определени пространства, като кухни и бани, които са доста специфични. Други могат да се заемат проектирането на интериора в многоетажни сгради.
Източник: Feather & Fossil
Не е изключена опцията фирмата да е специализирана и в създаването на интериори в определен стил – индустриален, минималистичен, екологичен и т.н.
Вариант 2: Интериорен дизайнер на свободна практика
И в този случай можеш да избереш дали да се специализираш в определен стил, по посока на определено помещение или да предлагаш разширен спектър от услуги. Това е стъпало, което е по-вероятно да вземеш, когато вече си изградил репутация.
Имай предвид, че можеш да предлагаш и само консултантски услуги. Но намирането на клиенти, когато работиш на свободна практика в сферата, може да се окаже по-голямото предизвикателство.
Независимо кой вариант ти се струва по-привлекателен, ето по какви пространства може да ти се наложи да работиш като интериорен дизайнер.
1. Жилищни пространства
Все повече новодомци, а и хора, заети с основни ремонти, се обръщат за помощ към интериорни дизайнери. Ако искаш да работиш по жилищни пространства, трябва да си готов да проектираш интериора на малки градски апартаменти и този на пищни къщи с еднакво качество.
Жилищата изискват функционалност и естетика, така че да отговорят максимално добре на нуждите и начина на живот на собствениците. Има значение и дали ще работиш по жилище с инвестиционна цел или фамилен дом.
У дома хората трябва да са способни да се отпуснат, да презаредят, да се чувстват комфортно, а и в безопасност. За всичко това, както и за качеството на живот, което ще имат у дома, допринасяш именно ти като интериорен дизайнер.
2. Интериорен дизайн на работни пространства
Днес това са не само офисите с отворен план, а и все по-разпространените споделени пространства за работа, редом с личните ни home офиси.
Източник: National Design Academy
Интериорният дизайнер, ангажиран в проектирането на подобни пространства, трябва да може да създаде продуктивна среда. Тя трябва да вдъхновява и да помага на работниците да се отпускат, предвид че работата често идва с много стрес.
Ако се насочиш към подобни пространства, бъди готов да се сблъскаш с всякакви вариации като функционалност, изисквания и площ.
3. Дизайн на пространство за почивка и спорт
От последните тенденции във фитнесите до стая за игра на малки деца или просто студио за творчески дейности, интериорът на подобни пространства изисква да бъде вдъхновяващ, мотивиращ и да подпомага отпочиването.
Затова и значително внимание трябва да се обърне на разпределението на помещението, осветлението, което трябва да обогати атмосферата и да спомогне за собственото ни настроение, а и самото обзавеждане.
4. Интериор на търговски площи
Има значение дали говорим за интериора на магазин за мода или супермаркет. И двете имат собствена логика, а тук често се намесва и мърчандайзинга. Установени брандове имат определени правила, по които организират интериора на магазините си, което може да е малко ограничаващо.
Но! Малки бутици и специализирани магазини представляват страхотна възможност да приложиш уменията си на интериорен дизайнер. При проектирането на интериора ще трябва да демонстрираш умението си да работиш с цветове, материали, осветление и дори аромати.
Източник: homedit
Целта на интериора на търговските площи е да направи продуктите максимално желани, както и да предразположи посетителя, за да осъществи покупка.
5. Пространства за консумация на храна и напитки
Има съществена разлика в това дали правиш интериора на висок клас ресторант, на заведение за бързо хранене или на brunch място. Към проекта за кафене и бар ще подходиш по различни начини.
Основната функция на интериора на такива места е да подпомогне преживяването и да повлияе на възприятията ни за заведението. Добрият интериор може да замаскира посредственото хапване, а понякога дори и посредственото обслужване.
Проектирането на интериора на всички тези типове помещения има своите особености. По време на курса Interior Design Advanced - май 2024 ще обърнеш внимание на спецификите на пространства за работа, забавление, хранене и различните пространства за обитаване.
Ако искаш да надградиш уменията си в интериорния дизайн, това е начинът – запиши се още днес!