After Effects advanced: какво е композитинг?
От фона в анимациите до бойните сцени в касови филми, аниматорите и моушън дизайнерите използват т.нар. композитинг (compositing), за да комбинират визуални елементи с различен произход. Това е един от процесите, с които ще се запознаеш в курса за напреднали After Effects Advanced – февруари 2023.
По време на практическото обучение ще имаш възможност да навлезеш още по-дълбоко в работата с водещата програма за анимация и моушън дизайн. А по повод скорошното му начало, ще ти представя по-подробно естеството на процеса по композиране. Да започваме!
Какво е композитинг?
Днес почти не съществуват продукции, които да не използват визуални ефекти (VFX). Именно те, в комбинация с нарастващите възможности на технологиите, превръщат различни типове медия в магия и ни помагат да разказваме по-въздействащи и спиращи дъха визуални истории.
Процесът по композитинг комбинира различни изображения с различни източници в един общ образ. Това е VFX техника, която цели да представи различни елементи като част от една и съща сцена. Обикновено се осъществява в процеса по постпродукция, за който вече сме си говорили по-подробно, и има различни подходи, които можеш да възприемеш и с които ще се запознаеш в детайли по време на курса.
Каква е целта на композитинг техниките?
Композитинг техниките ти позволяват да разшириш и изцяло да измениш реалността на всеки кадър и сцена. От добавянето на „близнак“ на актьора – сети се за Том Харди в Legend или Ани и Хали в Капан за Родители, до подмяната на фона и добавянето на несъществуващи елементи – помисли как би изглеждала битката на Титан в Avengers: Infinity War. Ето какво е свършено, за да стигне до големия екран:
Когато един невъзможен свят трябва да стане реалност, то техниките за композиране са чудесен подход, особено ако за да се изгради въпросния свят практически не е оптимално и финансово обосновано за една продукция.
Примери за VFX композиране
Може би и сам се досещаш за един от водещите примери за композиране – изрязване и премахване на фона (chroma keying), чрез използване на зелен или син екран. Това е един от най-достъпните начини при постпродукцията да се добавят композитни елементи. При процеса на chroma keying, премахваш цвета от дадено изображение.
Използването на сини и зелени екрани скоро няма да бъде заменено, въпреки съществуването на по-нови и модерни подходи като използването на LED екрани. Това се дължи на факта, че използването на LED екрани е обвързано с много повече разходи и е достъпно само за високобюджетни продукции.
Blade Runner 2049, Warner Bros. Pictures
Ротоскопирането е друга техника за композиране, която ти осигурява гъвкавост и възможности за комбиниране на елементи, без използването на зелен екран. Това е и една от най-ранните композитинг техники. Използва се от аниматори за пресъздаването на реалистични действия, като сцените се проследяват кадър по кадър. Въпреки че извън анимациите ротоскопирането бива изместено от използването на зелени и сини екрани, то все още намира своето приложение и в live-action продукции и бива подпомагано от motion-tracking софтуер.
Композирането и композитинг техниките са неотменен елемент от всяка продукция, която се нуждае от специални визуални ефекти. А това е много малка част от специфичните познания и умения, към които да се стремиш, ако искаш да се занимаваш с motion дизайн.
Предстоящото обучение ще те въведе в дълбочина в процесите и техниките за анимиране, ригинга и създаването на ефекти. Ще разбереш по-подробно какво е композиране, ротоскопиране и тракинг, а не на последно място – ще изградиш собствен стил. Ако си готов за тази следваща стъпка от развитието си в сферата, не се колеба и се запиши за After Effects Advanced – февруари 2023 ТУК. Очакваме те!