6 практически съвета за по-качествен concept art за среда
Ако искаш да развиеш таланта си и да се впуснеш в творческия свят на създаването на концептуално изкуство за игри и друг тип развлекателни формати и софтуер, положи основите чрез създаване на качествена среда. Именно това ще се научиш да правиш в практическия курс Concept Art - Environment Design, който ще се проведе през септември. Освен практическа подготовка в създаването на концептуален дизайн за среда, ще започнеш изграждането и на портфолиото си, или просто ще го обогатиш.
По повод този творчески курс, в който можеш да шлифоваш таланта си, днес ще видим в повече детайли какви особености има концептуалният дизайн на среда и какви грешки допускат по-неопитните артисти. За да си осигуриш висок старт, съм добавила и практически съвети, които да ти помогнат да се развиваш по-бързо, затова не ги пропускай!
Защо средата има значение?
Въпреки че днес се впечатляваме персонажи и помним образи, средата има точно толкова голямо значение, колкото и героите, които я изпълват. Средата е тази, която позволява на артистите да разказват завладяващи визуални истории. Тя създава контекст, в който персонажите съществуват и придобиват смисъл.
От пасторалните пейзажи на AC: Valhalla до мрачните и фантастични светове на Remnant 2, преживяването на играчите не би било същото без средата, която да изгражда атмосферата. Тя задава тона и настроението на наратива, което пък оказва ефект върху цялостното преживяване.
Източник: Remnant 2 Marketing Shots
А за да може средата да оказва положителен, а не отрицателен ефект върху преживяването, артистите, които я създават, се нуждаят от цялостно разбиране на концепциите, залегнали в изграждането на concept art за среда. Градивните елементи на средата включват цветове, композиция, перспектива, дори малки декоративни детайли.
Тъй като са изключително важни аспекти, ще ги разгледаш подробно и на практика по време на курса. А в следващите редове ще ти споделя няколко съвета, които се надявам, че ще ти спестят сериозни грешки при разработката на концептуален дизайн за среда.
6 съвета за по-качествен концептуален дизайн
В следващите редове, освен съвети накъде да фокусираш усилията си за развитие на таланта, ще откриеш и причините защо е важно да ги приложиш:
1. Овладяване на правилата на перспективата
Перспективата е инструментът, който дава дълбочина на пространството и го прави по-реалистично. Лошата перспектива води до изкривяване на средата и разсейва човека, който се предполага, че трябва да се потопи в нея.
2. Работа със сенки и източници на светлина
Светлините и сенките подпомагат за създаването на усещането за реалистичност на средата, което допълнително подпомага ангажиращото преживяване. Ако не се научиш да боравиш качествено със светлосенки, рискуваш средите ти отново да са разсейващи, поради липсата на реалистичност.
3. Създаване на контраст и дълбочина
Те са ключови за придаването на триизмерен вид и подпомагат създаването на реалистично усещане, когато един човек наблюдава средата. Ако не се научиш да придаваш дълбочина на средата, рискуваш да бъде плоска и неангажираща.
Източник: IAMAG
4. Работа с референции и примери
Това е един от най-удачните начини да събудиш вдъхновението и да раздвижиш идеите си. Търсенето и изучаването на примери – на други концептуални дизайни на среда или просто реални снимки, ти помага да разбереш как отделните елементи на средата работят заедно, спестявайки ти часове в чудене как могат да се съчетаят успешно.
5. Балансиране на детайлите
Въпреки че един от най-важните аспекти на средата са именно детайлите, които допринасят за реализма и усещането за автентичност, не трябва да прекаляваш. Твърде многото детайли може да отнемат от фокуса на водещите елементи, на които трябва да се обръща внимание.
Това освен да разсейва, може и да обърка играча, в случая на видео игрите, във връзка с това какво се очаква от него да направи.
6. Непрекъсната практика и търсене на обратна връзка
Това вероятно са неща, които нямаш нужда да ти казвам. По-скоро ще те посъветвам да не се притесняваш да търсиш критиката на хора на твоето ниво, както и на тези, които имат много повече опит и умения. Присъедини се, ако трябва, и към онлайн общност като тези в ArtStation и започни да споделяш работата си.
Подобна външна перспектива ще ти помогне да израстваш много бързо.
А за практическите уменията, не се колебай да се запишеш за предстоящия практически Concept Art курс. И не забравяй – пътешествието на всеки творец, има различен облик. По-важно от перфекционизма и възможността да объркаш нещо е да се наслаждаваш на процеса. А първа и успешна крачка можеш да направиш в практическото обучение Concept Art - Environment Design. Очакваме те!