Перспективите в сферата на дизайна и уменията, които са необходими - Стефан Иванов
Стефан Иванов е UX дизайнер вече почти седма година, като до тази реализация стигна по пътя на експериментиране с програмирането и компютърните науки. Споделя, че потребителския интерфейс винаги му е бил по-интересната част и при сблъсъка му с UX-a и намесването на човешките фактори, открива своето нещо. Казва още: "Винаги се стремя към най-доброто, което мога да дам, но внимавам да не превърна отдадеността си в перфекционизъм, който да погуби всичките ми усилия." Можете да последвате Стефан и екипа му от дизайнери в dribbble.
Днес той ще сподели с нас мнението си по ключови точки като перспективите в сферата на дизайна и уменията, които са необходими, за да стартираме кариерното си развитие като дизайнери. Вижте интервюто, което проведохме с него:
Кое те накара да се насочиш към сферата на криейтива и каква е перспективата, която откриваш в нея?
Когато има един добър фундамент, какъвто програмата на СофтУни Криейтив дава, човек наистина може да има динамично работно ежедневие с богатата палитра от умения и знания, с които разполага. Подобно разнообразие, което е релевантно към динамиката на живота в днешно време, може определено да ти даде усещането, че не работиш, а се забавляваш, решавайки проблеми с интересен подход всеки път. Креативността за мен е именно това отвътре да виждаш една утъпкана пътека и ясна стратегия, която отвън изглежда всеки път различна, а понякога хаотична, но винаги води до решение.
Защо избра да започнеш да преподаваш, какво те вдъхновява в този процес?
Винаги съм искал под някаква форма да мога да дам обратно на обществото и хората, и един от най-преките пътища е да предам знанията и опита си. Преподаването ме среща с нови и интересни хора и за мен често е процес, в който аз самият се обучавам или стигам до интересни идеи.
Какви начални умения е необходимо да притежаваме, за да стартираме в сферата на дизайна и криейтива?
Да сте гъвкави и жадни за знания и практически умения. За мен никога не е от значение с какви програми умее да работи един дизайнер или колко е добър в някоя от тях, колкото това да прилага някакъв процес в работата си и систематично да решава проблемите, които изникват. С натрупването на опит просто всичко става по-бързо, но начина на работа остава същия.
Какъв е ключовият съвет, който би отправил към бъдещите дизайнери?
Преди да предложим решение на даден проблем, винаги трябва да проучваме и сравняваме възможностите, да се допитваме до мнението на потребителите и да не губим фокус от контекста, в който възниква ситуацията.
---
Не пропускайте още днес да се впуснете в своето дизайн приключение с цялостната професионална програма на SoftUni Creative! Водещи имена от индустрията , и едни от най-изявените лидери, криейтив директори и лектори на международни конференции ще ви научат как да създавате невероятни крайни продукти, като успоредно с това ще работите и по изграждането на собствено портфолио. Очакваме ви!