4 проекта, в които да използваш вектори и защо?
През 2023 година, Adobe зае позиция в топ 20 в класацията за най-добри международни марки – признание, отличаващо марката като лидер на полето на творческите иновации и креативността. Adobe Illustrator има не малко заслуги за това отличие, заемайки водеща роля в създаването на вектори и илюстрации, включително с помощта на генеративен AI. Курсът Illustrator - януари 2024 ще ти помогне да овладееш работата с програмата, така че и ти да се присъединиш към този свят на креативност.
Именно Illustrator се превърна в синоним на точност, креативност и неограничени възможности в дизайна. Начинаещите дизайнери често се питат за какво им е да работят с него, ако владеят Photoshop, и отговорът е един – вектори. Adobe Illustrator е инструментът, който искаш да ползваш, когато създаваш векторна графика.
Т.нар. вектори или векторни изображения се основават на математически формули. Те са комбинация от форми, точки, криви и линии, което позволява оразмеряването и трансформацията на изображенията без загуба на качество. За сравнение, при растерни изображения, базирани на пиксели, качеството спада и изображението може да се размаже.
В тази връзка, има редица специфични случаи, в които използването на Illustrator е по-удачно за изпълнение на проекта, тъй като са му необходими вектори. Ето примерни такива проекти, които вероятно и ти би изпълнявал като графичен дизайнер:
1. Лого дизайн и бранд идентичност
Illustrator е водещият инструмент, когато става дума за създаване на лога и брандова идентичност, точно заради възможността да се създават вектори. Инструменти като Shape Builder и Pen Tool ще ти позволят да създадеш уникални, необичайни и комплексни форми и изображения, които да послужат като лого.
Източник: Adobe
Благодарение на инструментите и прецизността, която осигуряват, когато боравиш с вектори в илюстратор, ще разполагаш с гъвкавост, така че да представиш характера на бранда по най-добрия начин. Векторите могат да бъдат адаптирани и преоразмерени за различни цели, включително уеб и печатни материали.
2. Илюстрации и постери
Използването на вектори при създаването на илюстрации и постери ти дава възможност да създаваш творчески продукти с много високо качество. Това е изключително важно, защото постерите могат да бъдат изкарани в различни размери. Същевременно, илюстрациите може да се разпространяват за печат върху различни продукти – от тениски до миниатюрни стикери.
Източник: Adobe
Не на последно място, ще можеш много по-лесно и бързо да коригираш комплексни дизайни и илюстрации до най-малкия и засукан детайл. Това осигурява допълнителна свобода за творческия ти процес.
3. Инфографики и данни
Работата с вектори е един от най-лесните и надеждни начини да представиш сложна информация по ангажиращ, визуален начин. В Illustrator можеш да създаваш графики, иконки, диаграми и всякакви спомагателни елементи.
Създадените вектори и файловете на Illustrator могат лесно да бъдат интегрирани във файлове от други програми на Adobe като Photoshop и InDesign. По този начин ще можеш да обогатиш визуалните елементи и да осигуриш най-подходящото им разпределение върху белия лист.
4. Интерфейс елементи
Подходът, базиран на вектори, е основното предимство при работата с Illustrator за целите на UI/UX дизайна. Благодарение на това, дизайните на UI елементите ще са лесни за мащабиране и ще са независими от резолюцията, за която са необходими.
Източник: Adobe
UI/UX дизайнерите често използват Illustrator и за създаване на интерактивни прототипи, които могат да имитират потребителското преживяване. А не на последно място, богатия набор от ключови ресурси като шрифтове, четки и ефекти дава още по-голяма свобода при създаването на вектори за UI дизайн.
Кои индустрии се нуждаят от вектори?
Ако решиш да овладееш създаването на вектори с помощта на Illustrator, няма да си ограничен до създаването на корпоративни лога. Такива графики са необходими на:
• Модната индустрия, която разчита на технически скици и създаването на десени;
• Маркетинга, който се крепи върху създаването на графики, брандинг елементи и дори печатни материали с много високо качество;
• Архитектурата, която се нуждае от концептуални скици и диаграми;
• Производителите при създаването на опаковки, които може да имат десен, лого, дори сложни илюстрации;
• Издателската сфера, която се нуждае от корици и вътрешно оформление с допълнителни елементи, особено ако става дума за списания, и още.
Да боравиш уверено с инструменти за създаване на вектори е безценно умение, ако си се насочил към кариера в дизайна. Тези знания и умения, наред с цялостно разбиране на работата на програмата и добри практики те очакват в предстоящия практически курс Illustrator - януари 2024. Не се колебай и се запиши още днес, очакваме те!