Денят на Creative експерта: Марин Илиев – Freelance Graphic Designer
Копнееш ли за възможността да се изразяваш чрез творчеството си? Искаш ли да разполагаш с инструментите да създаваш и променяш нагласи, да налагаш трендове и да направиш света една идея по-привлекателен? Сферата на дизайна ще ти даде точно тази възможност! А ако искаш да се потопиш в нея и да надникнеш зад кулисите – на точното място си. Рубриката “Денят на Creative експерта” ще те срещне с плеяда от творци, които ще ти повдигнат завесата към света на дизайна и различните му направления.
Марин Илиев ще ни разкрие в следващите редове какво е да се занимаваш с графичен дизайн изцяло freelance и какво ти трябва, за да успееш!
Здравей, представи се на читателите ни!
Здравейте! Казвам се Марин Илиев. В момента работя като freelance графичен дизайнер. За СофтУни научих от съпругата си, която за мое щастие вече имаше опит с платформата. Тогава бях в сезон, в който се оглеждах за курсове в сферата на дизайна и нейното мнение и обратна връзка бяха решаващи при избора ми. Благодарен съм и до ден днешен за взетото решение!
През какви обучения премина и как помогнаха на реализацията ти?
Преминах през цялостната програма по дизайн, криейтив и визуализация, която ми даде много ясен поглед и конкретика, каква е ролята на дизайнера във всяко едно в под-направленията в дизайна. Още в самото начало започнах с усещането, че искам да специализирам тясно в графичния дизайн и самата програма ми доказа и потвърди, че това наистина е така.
След преминаването на Fundamentals модула записах няколко индивидуални курса с цел надграждане и до ден днешен имам няколко набелязани, които възнамерявам да изкарам за в бъдеще.
С какво е изпълнен денят на дизайнера?
Денят на дизайнера е изпълнен с работа по най-различни проекти. Конкретно при мен това включва: от Лого и Визуална идентичност, през криейтиви за социални медии на клиенти, банери и постери за събития и уеб, до packaging. Това е свързано с много комуникация с хора и жонглиране между няколко проекта едновременно.
С ежедневие и динамика като тази е задължително правилно да организираш времето и приоритизираш задачите си. Най-ценното е, че ти не просто създаваш визуално съдържание, а паралелно с това изграждаш и soft skills, а именно: правилна комуникация, планиране и приоритизиране на време, презентиране на себе си и т.н. Всички те, в съчетание с техническите умения, правят дизайнера успешен.
Коя е най-предизвикателната част от работата ти?
Като дизайнери от нас се изисква винаги да бъдем креативни и иновативни. Най-хубавото е, че това се изгражда. При мен най-предизвикателната част от работата ми е да открия баланса между креативност и функционалност.
Коя е най-удовлетворяващата част от работата ти?
Обезателно това е частта, когато клиентът не иска никакви корекции и каже: „Стана по-хубаво, отколкото очаквах!“ Също така и да виждам как знанията и уменията ми допринасят за разрешаването на даден проблем, който клиентът има.
Сподели ни за постижение, с което истински се гордееш!
За мен всяка крачка и израстване в развитието ми като дизайнер е постижение. Не искам да приемам за даденост малките победи, които съм постигал в ежедневието си. Именно те (малките победи) допринасят най-много и ни отвеждат до мястото, на което се намираме в момента. Хората обикновено виждат крайния резултат/продукт и правят заключение от това място. Аз съм избрал да се наслаждавам и гордея с целия процес.
Какви качества притежава добрият дизайнер?
Както споменах по-рано, добрият дизайнер не е само този, който умее да създава добро визуално съдържание. Но и този, който умее да комуникира добре. Презентира, споделя и продава по най-добрия начин идеите си. Трябва да е търпелив и смирен. Егото и липсата на почит, уважение към хората, особено към тези, поставени над теб като твои ментори в сферата, могат да бъде най-големият ти враг и спънка към успеха.
Какъв практически съвет ще отправиш към всички младши специалисти?
Да култивират в себе си непрестанен глад за усъвършенстване. Няма такова нещо като пристигнал (завършен) дизайнер. Колкото повече инвестират в себе си, толкова повече стойност ще добавят. Също така да не се страхуват да споделят работата си и да търсят обратна връзка/критика. Успешният дизайнер е този, който преминава през провалите успешно.
---
Графичният дизайн е сфера, предлагаща свобода както на въображението, така и на работата. Ако искаш да поемеш по творчески път на развитие, възползвай се сега от безплатния курс Design Basics и направи първи стъпки. След това ще се радваме да споделим и твоя опит и съвети в блога, където ще намериш и други вдъхновяващи истории. Твоята можеш да ни разкажеш на content@softuni.bg!