Какви са дизайн тенденциите за 2025?
Творческите направления сякаш са на кръстопът след появата на изкуствения интелект. Днес пейзажът, в който технологиите, въображението и човека се срещат, се променя непрекъснато, а дизайнерите не могат да си позволят да игнорират тенденциите.
Ако искаш и ти да си в крак с тях, да се запознаеш с най-новите техники и похвати в криейтив сферата и да се развиваш с менторската подкрепа на лектори-практици, сега може да го направиш в цялостната програма по дизайн, криейтив и визуализация на SoftUni Creative. А по повод новия прием, който е отворен, ще разгледаме тенденциите, които ще диктуват работата на дизайнерите през 2025 година.
1. AI ще промени работата на дизайнерите
Независимо дали го харесват или не, дизайнерите не мога да си позволят повече да игнорират изкуствения интелект. Все повече агенции и самостоятелни дизайнери го правят част от процесите си по генериране на идеи, прототипиране и създаване на mockup-и.
Днес AI е част от софтуерите, с които си служат дизайнерите, независимо дали те го искат или не. Photoshop надгради няколко инструмента с помощта на изкуствения интелект, а отделните приложения, които могат да генерират изображения от задания и дори скици, се развиват с главозамайваща скорост.
Източник: Adobe
Това развитие ще продължи. През 2025 година тепърва ще станем свидетели на още по-широкото им приложение, като от инструменти, използвани зад кулисите, се очаква да заемат централно място.
2. Персонализиране на дизайна
През 2025 година ще видим свръхперсонализация, както в графичния дизайн, така и в UX/UI дизайна и по-технологичните аспекти. Това е резултат от две други тенденции.
На първо място е стремежът на марките да се отличат, разчупвайки рамките на собствената си бранд идентичност. Това се допълва от желанието на потребителите да получат повече автентичност от брандовете, на фона на бързо разпространяващия се изкуствен интелект.
3. Максимум минимализъм
Минимализмът диктува работата на дизайнерите от години. През 2025 обаче предстои да го видим уголемен в най-добрите традиции на максимализма. Изчистените дизайни и празните пространства ще запазят своето място, но ще бъдат изпълнени с ярки цветове и едри шрифтове.
Тази тенденция се дължи на факта, че дръзките цветове и шрифтове грабват вниманието, докато дизайнът запазва своя модерен вид. Изключително популярна е сред по-младите потребители и помага на марките да се откроят.
4. Дръзки текстури
Ако досега властваха изчистените визии и плоския дизайн, в унисон с прехода към дързък минимализъм, ще виждаме все повече дръзки текстури като популярното филмово зърно, дърво, камък и дори растителност. Този тип текстури постигат два ефекта.
На първо място, създава се представа за материалност. На второ място – придава се ретро усещане. И двете постигат един и същ ефект – придават автентичност, която потребителите копнеят.
Източник: Studio Mut
5. Ретро естетика
През 2025 година все по-често ще срещаме ретро естетиката в дизайните. Това означава комбинация между ретро шрифтове и ретро цветове, но разположени по модерен начин, за баланс. Това допълнително подсилва усещането за персонален детайл и автентичност, комбинирани с носталгия.
Какви умения се искат от дизайнерите през 2025?
В топ 5 на най-търсените дизайнери през 2025 се нареждат продуктовите дизайнери, графичните дизайнер, UI дизайнерите, UX специалистите и motion дизайнерите. От всички тях се изисква комбинация от технически, стратегически и творчески умения.
Тенденциите налагат фокус върху нуждите на аудиторията, по-добро познаване на изискванията ѝ към потребителското преживяване, както и усилия за привличане на вниманието. От дизайнерите ще се изисква да се адаптират все по-бързо, а и да интегрират в работата си инструменти за автоматизация, включително изкуствен интелект.
В резултат, през 2025 година успешните професионалисти в тази област ще бъдат онези, които притежават гъвкавост и желание за учене. А ако искаш да се подготвиш устойчиво за предстоящото развитие на дизайн сферата, ще намериш необходимите знания и умения в цялостната програма по дизайн, криейтив и визуализация на SoftUni Creative. Приемът е активен!