“Едно от най-ценните неща в дизайн обучението на SoftUni Creative е неговата достъпност - виртуална и финансова” – среща с Деспина Кънева
Деспина е урбанист по образование и професия, но решава да надгради уменията си в посока на UX и UI дизайна с цялостната програма на SoftUni Creative.
Ако и ти търсиш място, където да получиш основни познания и практически умения в сферата на дигиталния дизайн, кандидатствай още днес.
Здравей, представи ни се с няколко думи!
Казвам се Деспина Кънева и през 2017 година завърших УАСГ в специалност “Урбанизъм”, след което работех три години като урбанист в сферата на градското планиране и дизайн. От няколко години основно се занимавам с фрийланс проекти като графичен дизайнер, като през септември 2023 година завърших цялостната дизайн програма на SoftUni Creative в направление UX/UI Design, благодарение на което се влюбих в продуктовия дизайн. Гмуркането в същността на проблема и откриването на неговото решение, базирано на доказателства, а не просто на усещане и интуиция, считам за безценен процес, който може да бъде изключително полезен на човек в различни житейски ситуации. Този процес беше застъпен и по време на курсовете в SoftUni Creative.
В каква посока се развиваше пътят ти преди SoftUni Creative?
По пътя ми на развитие преди SoftUni Creative се занимавах с градско планиране и дизайн и съм участвала в проекти като "Мастърплан и насоки за бъдещи обекти в София Тех Парк", както и в разработването на план за подобряване на пешеходните пространства в центъра на София (по-известен като "София - град за хората” или “Докладът на Геел"). Участието ми в различни по мащаб проекти от самото им начало, през проучванията и анализа, до графичното им представяне ми помогна да изградя комбинация от умения, влагане на емпатия в работата си и създаване достъпни дизайн решения, чрез които се стремя да разбирам както техническите дизайн аспекти, така и човешката потребност зад тях. В този смисъл надграждането на уменията и знанията ми в посока UX/UI дизайн беше естествена стъпка в професионалното ми развитие.
Откъде научи за SoftUni Creative и какво те убеди да избереш обученията ни?
Фен съм на подкаста “Дизайнът на нещата” и оттам разбрах, че Антон Аладжов ще води Design Basics курса в SoftUni Creative. По това време точно бях започнала да се занимавам с графичен дизайн и въпреки че имах опит с различни програми, той беше пречупен през призмата на градското планиране и исках да надградя уменията си в посока дизайн, за да създавам по-добри продукти за своите клиенти. Така по добро стечение на обстоятелствата в този момент започваше цялостната програма за дизайн в SoftUni Creative и се записах. Подборът от лектори - всеки професионалист в своята област, както и възможността за изцяло онлайн достъп до лекциите по всяко време, дори и след приключване на курсовете, бяха две от основните причини да се запиша за цялостната дизайн програма в SoftUni Creative.
През кои курсове премина и какво смяташ за обучителния процес?
Цялостната програма по дизайн в SoftUni Creative включва курсове от различни дизайн направления и е много подходяща за хора, които искат да се преквалифицират. Обучителният процес е така структуриран, че може да отговори на потребностите както на напълно начинаещи, така и на напреднали, които искат да надградят знанията си в конкретна сфера. Моето обучение в SoftUni Creative продължи година и половина и беше разделено на три етапа - безплатен курс с основни дизайн принципи (Design Basics), платени курсове за начинаещи, разделени в 6 модула, всеки насочен към конкретна програма и нейното приложение (Design Fundamentals - Photoshop, Illustrator, After Effects, Figma, Premiere Pro) и платени курсове за напреднали в конкретно дизайн направление (в моя случай UX/UI Design Advanced). Освен модулите от дизайн програмата междувременно изкарах и курсa Illustrations for Beginners. Лекциите са вечер, два или три пъти седмично, и са организирани така че да са удобни за съвместяване с други дейности и работа, като може да се избира дали да се гледат в реално време или на запис.
Кое е най-ценното, което получи по време на обучението си в SoftUni Creative?
Едно от най-ценните неща в дизайн обучението на SoftUni Creative е неговата достъпност - виртуална и финансова, чрез която хора в различни житейски ситуации имат достъп до професионалисти в дизайн сферата, както и до структурирано и актуално съдържание, отговарящо на съвременните дизайн тенденции. В момента в морето от информация е много ценно да имаш достъп до подбрани ресурси, които можеш да ползваш всекидневно в работата си. За себе си мога да споделя, че благодарение на курсовете пречупих дизайн мисленето и знанието си през призмата на UX/UI дизайна, което считам за изключително ценно. Също така си “сверих часовника” и подобрих техническите си умения в няколко от основните дизайн програми - Figma, Illustrator, Photoshop и After Effects. И не на последно място - вдъхнових се от принципите, процесите на работа и хората в тази креативна сфера и получих подкрепа от общността от преподаватели, ментори и студенти.
Какво мислиш за лекторския състав на SoftUni Creative?
Лекторите от цялостната дизайн програма на SoftUni Creative намирам за хора, които истински се вълнуват от дизайн и с радост споделят знанията си. Във всички модули имаше лектор, който е професионалист в своята сфера на работа, което е много ценно за придобиването на знания и умения, отговарящи на нуждите на бизнеса към настоящия момент. Срещата с отзивчиви и търпеливи ментори (макар и виртуално), които подкрепят тепърва прохождащите в дизайн сферата, е изключително ценна. В advanced модулите имаше общи групи за споделяне на информация, в които лекторите отговаряха на въпроси през целия период на курса, което създаваше усещане за общност и по мое мнение насърчаваше интереса на студентите към курса. Благодарение на Даниел Дунгьов и Цецо Николов, лектори в UX Design Advanced курсовете, събудих любопитството си за продуктовия дизайн, проучванията и процесите, които са част от него.
В каква посока тръгна творческият ти път, след като започна обучението си при нас?
Още по време на всеки модул, с надграждане на уменията и знанията си, намирах директно приложение на наученото в работата си по различни проекти, с което успях да създам изцяло ново дизайн портфолио. Част от проектите, по които работех по време на обучението си в SoftUni Creative, са:
- Проект “FreeДОМ”, който разработихме заедно с арх. Борис Нецов и спечелихме първо място в дизайн конкурса The Intimate City: Dining in the Urban - Design Competition, организиран от TU Delft.
- Графично оформление на материали за Форум Автоимунни Заболявания, 2023г. - най-голямото онлайн събитие за автоимунни заболявания в България с водещ и организатор Ваня Христоскова, коeто имаше изключително голям успех с над 7000 регистрирани човека, 15 000 часа активно участие и много позитивна обратна връзка.
- Графичен дизайн и предпечат на четири издания към проект “Трансгранично пространствено планиране в района на Черно море: Съвместен проект на България и Румъния: MARSPLAN–BS II, EASME/EMFF/2018/1.2.1.5/01/S12.806725 - MARSPLAN-BS II” на Националния център по териториално развитие с директор урб. Ирина Мутафчийскa, издадени от Издателство “АНДИ-МГ”.
- Графичен дизайн и илюстрации по проекта на Съюза на урбанистите в България “Съвместно създаване на градската среда: Учене от опитите за нормотворчество и създаване на места в Нидерландия и България”, осъществен с подкрепата на Посолството на Кралство на Нидерландия в София и със съдействието на Софияплан и Столична община.
- Плакат за The New Sofia Pub Crawl - обиколка на София в различни и интересни барове вечер, която е с най-висок рейтинг сред онлайн платформите за туризъм в София.
- И не на последно място личен проект “Vote for your Neighbourhood”, разработен по време на UX/UI Design курсовете в SoftUni Creative, който считам че има потенциал за бъдещо развитие.
Ако искате да си поговорим за дизайн, не се колебайте да се свържете с мен в Behance или LinkedIn.
Какво ще посъветваш бъдещите курсисти на SoftUni Creative?
Бих посъветвала бъдещите курсисти да се забавляват в процеса на обучение. Също така да използват възможността да общуват с креативни хора, които имат сходни интереси, да търсят колаборация със студентите и менторите и да не ги е срам да споделят проектите си с по-широка аудитория онлайн, тъй като по този начин хората разбират с какво се занимават и започват да ги търсят за работа. SoftUni Creative предоставя позитивна и насърчаваща среда, в която човек има свободата да избира темите на курсовите си задачи, да прави проучвания и да достига до дизайн решения, които могат да са началото на проекти, по които да продължи да работи и в бъдеще.
---
Потопи се в света на дизайна с цялостната програма на SoftUni Creative. Очакваме те!