4 типа аудио и как да подходиш към тях
От кратък влог, през телевизионна реклама, до филм – аудиото е основен елемент от крайния резултат и може да повлияе начина, по който аудиторията възприема видеото. Затова трябва да му обръщаш точно толкова внимание, колкото и на визуалния аспект. Предстоящият курс Premiere Pro Advanced - октомври 2023 ще ти помогне да навлезеш в спецификата на професионалната обработка на видеа, включително и по отношение на аудиото.
А по този повод, днес ще ти представя четири основни типа аудио, които ще ти се наложи да коригираш, когато се занимаваш с видеообработка. Да започваме!
Кои са четирите основни типа аудио?
Добре миксираното аудио може да превърне невзрачно видео в произведение на изкуството, да събуди емоции и да запечата сцени в съзнанието ни. Способно е да създаде определени асоциации, които да се прехвърлят и върху продукта, когато говорим за реклама.
Но може и да е проклятие за видеото, когато обработката не е внимателна и на ниво. Натрапчив фонов шум или твърде силна музика могат да засенчат по-важни моменти като диалог и атмосферата на една сцена.
На теб се пада задачата да откриваш подобни моменти и да нанасяш необходимите корекции. Това означава и да познаваш добре особеностите на типовете аудио. А те са:
1. Звуци на средата
Те изграждат атмосферата на едно видео. Познати са като ambient аудио и създават фона, на който се развива действието. Това са дискретни звуци, които задават настроението на сцената и не се натрапват на зрителя.
Подобно аудио са песента на птиците, полъхът на вятъра, припукването на огън и т.н. Когато обработваш ambient аудио, трябва да се увериш, че фоновият шум не се налага над основното действие в дадена сцена, освен ако централният елемент не са именно тези звуци. Ако не са и не ги коригираш до поносими, ненатрапчиви нива, може да разсейват и дори дразнят зрителите.
2. Гласове
Диалогът, а и монологът (все по-често покрай подкастите и влоговете) са основният елемент от всеки наратив. Те са основното ястие и изискват цялото ни внимание, за да вникнем в тях и да ги разберем. Това са всички думи и ономатопеи, които изговаряме по време на запис.
От проникновен разговор до въодушевена лекция, силата на гласовете ще е различна за всеки говорещ. Това е и един от ключовите моменти, на които трябва да обърнеш внимание. Освен да са отчетливи и да не бъдат засенчвани от съпътстващо аудио, добре е да се постараеш при обработката гласовете да постигнат близко по сила звучене.
3. Звукови ефекти
Ако искаш да се занимаваш пълноценно с видеообработка, редно е да разбираш какво са sound effects. Звуковите ефекти са подправките на аудио микса. Те се вкарват целенасочено и имат за задача да подчертаят действие или събитие, да имитират такова (като експлозия или счупване на стъкло) или да подскажат мястото на източника на звука.
Основното предизвикателство, с което може да се сблъскаш при създаването и обработката на звукови ефекти, е резкият контраст с фоновите звуци и действията. Ако във видеото се случва експлозия, не искаш тя да е приглушена. Ако някой хлипа, не искаш да е пронизително. Обръщай внимание на изравняването на силата на звуковите ефекти, така че да се вплитат плавно в сцената и да пасват на останалите звуци.
4. Музика
Музиката е един от най-мощните инструменти за разказване на истории и за управляване на настроението на зрителя. От провокирането на силни емоции, през фокусиране на вниманието, когато е тих фон, до запалването на искра в кръвта по време на екшън сцени, музиката е верен спътник на почти всяко видео. Тя може да е част от сцената и персонажите също да я чуват, например по радиото, или да е извън нея и да я чува само зрителят.
Водеща грешка при използване на музика във видеата е да допуснеш да отнеме вниманието от сцената и основното действие. Тя може да заглуши гласовете и да се сблъска с фонови звуци или да погълне звуковите ефекти.
Как да подходиш към обработката на аудио?
Аудиото е неотменна част от всяко видео. За да постигаш качествени резултати:
1. Увери се, че разполагаш с качествена техника, която ще ти позволява да чуваш аудиото добре, така че да уловиш и най-тънките несъвършенства;
2. Редовно търси обратна връзка, защото както с всяка друга дейност, хора, които не работят пряко по един проект или задача, е по-вероятно да уловят проблем, който с времето и непрекъснатото повторение на аудиото може да ти е убягнал;
3. Откъсвай се от работата, защото както очите, така и ушите се натоварват и изморяват, особено когато слушаш едно и също нещо отново и отново. Колкото повече време прекарваш в обработка на един аудио микс, толкова по-вероятно става да правиш пропуски.
Не забравяй, че обработката на аудио, както всяка друга креативна дейност, изисква търпение, практика и внимание към детайлите. Познаваш ли добре типовете аудио и каква роля играят във видео продукцията, ще започнеш да създаваш видеа с усъвършенстван вид и високо качество.
За да задълбочиш знанията и уменията си в материята, не се колебай да направиш следващата стъпка в работата с Premiere Pro в курса за напреднали. Запиши се още днес!